Arıtma tesislerinin yapım ve işletmesinde karşılaşılan risklerin tespit edilmesi ve farklı risk değerlendirmesi metotlarının uygulanması
Determination of risks encountered in the construction and operation of treatment plants and implementation of different risk assesment methods
  1. Tez No: 593009
  2. Yazar: SALİH DENİZ ISLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH PERÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Tez kapsamında İzmir'in en büyük yüzeysel su kaynağı olan Tahtalı Barajı'ndan içme suyu elde eden Tahtalı (Görece) İçme Suyu Arıtma Tesisi bünyesindeki mevcut riskler tespit edilmiş, proses ve ortam çalışma koşulları açısından risk değerlendirmesi metotları bütünleşik olarak uygulanmıştır. Proses açısından incelenirken, HAZOP metodu kullanılmış, basınç ve akış parametreleri değerlendirilmiştir. Ortam ve çalışma koşulları açısından ise FINE – KINNEY metodu kullanılmıştır ve kaldırma araçları, kaynak işleri, elektrik işleri, kimyasallarla çalışma, yüksekte çalışma, kapalı alanda çalışma, laboratuvar çalışmaları, klorlama varil deposu ve filtre pres ekipmanları gibi birçok tehlike faktörü değerlendirilmiştir. Bu bütünleşik çalışma, risklerin tespit edilmesi ve bertaraf edilmesi açısından maksimum faydayı getirmiş, sağlıklı ve güvenli çalışma ortamlarının tesisini kolaylaştıracak, alınacak önlemleri de içeren bir eylem kılavuzu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis, the existing risks within the Tahtalı (Görece) Drinking Water Treatment Plant, which obtains drinking water from the Tahtalı Dam, which is the largest surface water source of Izmir, have been identified and the risk assessment methods have been applied integrally in terms of process and environment working conditions. In terms of process, HAZOP method was used, pressure and flow parameters were evaluated. In terms of environment and working conditions, FINE - KINNEY method was used and many dangerous factors such as lifting tools, welding works, electrical works, working with chemicals, working at height, working indoors, laboratory works, chlorination barrel storage and filter press equipment were evaluated. This integrated work has brought maximum benefit in terms of identifying and eliminating risks, and an action guide has been put forward including the measures to be taken to facilitate the establishment of healthy and safe working environments.