Farklı basınçlarda değişik tip püskürtücülerin yağış yoğunluğu, chrıstıansen katsayısı, yüzey akış ve toprak kayıpları üzerine etkisi
The effect of different types nozzles at different presssures on precipitation density, christiansen coefficient, runoff and soil loss under laboratory conditions
  1. Tez No: 593024
  2. Yazar: HOUNDONOUGBO MARIUS HOUNDONOUGBO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇEN YÖNTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı, yapay yağmurlayıcıda 10, 20, 30 ve 40 kPa basınçlarda, Veejet (80070, 80100 ve 80150) ve Fulljet (40S, 36SQ ve 50WSQ) püskürtücüler ile yağış yoğunlukları, Christiansen katsayısı, yüzey akış ve toprak kayıpları belirlendikten sonra, erozyon araştırmalarında kullanılabilecek en uygun püskürtücünün belirlenmesidir. Araştırmada, yağış yoğunluğu, Christiansen katsayısı, yüzey akış ve toprak kaybı incelenmiştir. Christiansen katsayısı değerleri bütün püskürtücülerde %80'nin üzerinde bulunmuş ve yağış dağılımının üniform olduğu saptanmıştır. Farklı su basınçlarında, Fulljet tipi püskürtücülerden daha büyük yağış yoğunlukları elde edilmiştir ve en büyük yağış yoğunluğu Fulljet 40S'den en küçük yağış yoğunluğu Veejet 80070'dan saptanmıştır. Veejet (80070, 80100 ve 80150) ve Fulljet (40S, 36SQ ve 50WSQ) püskürtücülerin yüzey akış verileri 67.86 mm saat-1 ile 167.59 mm saat-1 arasında değişmekte olup en büyük yüzey akış Fulljet 50WSQ'den, en düşük yüzey akış ise Veejet 80070'dan saptanmıştır. Araştırmada, en düşük toprak kaybı Fulljet 36SQ'dan, en büyüğü Veejet 80150'den saptanmıştır. Yağış yoğunluğu, Christiansen katsayısı, yüzey akış ve toprak kayıpları arasında doğrusal ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the most suitable nozzle to be used in erosion researches after having found out the rain intensities, the Christiansen coefficient, runoff and soil losses, with the Veejet (80070, 80100 and 80150) and Fulljet (40S, 36SQ and 50WSQ) sprays at 10, 20, 30 and 40 kPa pressures of rain simulators. Rain intensity, Christianse coefficients, runoff and soil loss were investigated. The datas obtained from the experiment were evaluated. The Christianse coefficients values were higher 80% in all nozzles and the rainfall distribution was found uniform. At different water pressures, higher rainfall densities were obtained with the Fulljet nozzless, The highest rainfall density was obtained with the Fulljet 40S while the lowest was obtained with the Veejet 80070. Veejet (80070, 80100 and 80150) and Fulljet (40S, 36SQ and 50WSQ) nozzless have a runoff values ranging from 67.86 mm hour-1 to 167.59 mm hour-1, The highest runoff was obtained with the the Fulljet 50WSQ while the lowest was obtained with the Veejet 80070. In this research the lowest soil loss was obtained with the Fulljet 36SQ, while the highest was found out with the Veejet 80150. A linear relationship was found that between rain intensity, Christiansen coefficient, runoff and soil losses.