Antik Yunan ve Roma çağlarında mousa tasvirleri ve değişimi
Descriptions and changing of mouses in ancient greek and roman periods
  1. Tez No: 593047
  2. Yazar: ADEM ONARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRCAN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Antik Yunan Mitolojisi'nde Musalar'ın en itibarlı tanrıçalar olduklarına inanılıyordu. Musalar'ın sanatının etkisinin hem tanrılar hem de insanlar üzerinde çok güçlü olduğu düşünülmekteydi. Bu nedenle Musalar'ın sihirli gücünü gösteren çok sayıda mitos vardı. Müzik ve Musa sözcüklerinin kökeninin aynı olması nedeniyle Antik Yunan'da birbirine çok yakın etkileşimi ve fonksiyonları olmuştur. Birbirlerini tamamlayıcı olarak kullanılmaktaydılar. Bu benzerliğin yanı sıra bu iki kavramın hemen görülmeyen çok derin sosyal ve felsefi tutumları da bulunmaktaydı. Antik Yunan düşüncesi müzik kültürü ve Musalar'ın mitolojisini aynı temelin üzerine inşa etmeye çalışmıştır. Buradaki ana fikir, ahlaki mükemmeliyet düşüncesidir. Bu nedenle Musalar'ın mitolojisinde etik ve ahlak soruları önemli bir yere sahipti. İyilik ve kötülük konseptleri, Musalar'ın mitolojisinde çok belirgin bir anlam almıştır. Ancak iyilik ve kötülük, ahlak ve ahlaksızlık gibi kavramlar bu mitoslarda son derece metaforik olarak belirlenmiştir. Soylarını Tanrı Zeus ve Bellek Tanrıçası Mnemosyne'den alan Musalar'a mitoloji tarafından onların doğumundan itibaren en olağanüstü nitelikler ve sınırsız güçler bağışlanmıştır. Mitolojinin Musalar'ın annesi olarak Bellek Tanrıçasını belirttiği düşünüldüğünde, Antik Yunan düşüncesi henüz erken felsefi dönemindeyken hafızanın ya da daha geniş anlamda değerlendirildiğinde zihin aktivitesinin, Musalar'ı temsil eden sanatların ve bilimlerin varlığı ve gelişmesi için bir zemin oluşturduğunun farkında olmuştur. Sanat yardımıyla ahlaki düzenleme ideali, hem ruhsal hem fiziksel açıdan ideal Musalar'ın karakterlerinde belirlenmiştir. Musalar'ın karakterlerinde sembolizm yoluyla bunlar ifade edilmeye çalışılmıştır. Bu mitolojide her şey bu idealin cazip olması için yapılmıştır. Musalar Mitolojisi güçlü bir estetik çekim göstermektedir. Ama onun değeri, çok güzel olsa da dış görünüşünde değil, sanatın etik gücü idealindedir. Bu düşünce insanı heyecanlandırıp öncelikle onu açıklayan efsaneler yaratır, sonra da onun üzerinde derinlik ve kapsam anlamında eşsiz olan felsefi teorileri oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In ancient Greek mythology, Muses was believed to be the most famous goddesses. The influence of Muses' art was thought to be very powerful for both gods and people. For this reason, there were many myths showing the magical power of Muses. Because of the same origin of the words Muses and music. They had very close interactions and functions in ancient Greece. They were used as complementary to each other. Besides these similarities, these two concepts had very deep and philosophical attitudes that were not seen immediately. Ancient Greek thought tried to build the mythology of music culture and Muses on the same basis.The main idea here is the idea of moral excellence. For this reason, ethical and moral questions had an important place in the mythology of Muses. Understanding of godness and evil has taken a very significant meaning in the mythology of Muses. However the concepts such as good and evil, morality and immorality have been determined as metaphorically in these mythos. From the birth of mythology, the most extraordinary qualities and infinite powers were donated to the Muses, who descended from the god Zeus and memory goddess Mnemosyne. Considering that mythology refers to the goddess of memory as the Mother of Muses, the ancient Greek thought was aware of the fact that memory or, in broader terms, the activity of the mind, provided a basis for he existence and development of the arts and sciences representing Muses. The ideal of requlating morality with the help of art is determined in the characters of the ideal Muses, both spiritually and physically. These characters were tried to be expressed through symbolism. In this mythology, everything has been done to make his ideal attractive. The mythology of Muses shows a strong aeshetic attraction. But its volve, although very beautiful, in not in its appearance, but in the ideal of the ethical power of art. This thought excites man and creates legends that explain him first, and then creates philosophical theories that are unique in depth and scope.