Biyokütle olarak tatlı sorgum bitkisi kullanan 5mw elektrik kapasiteli biyokütle santralinin incelenmesi
Investigation of 5 mw electric capacity biomass power plant using the sweet sorgum in biomass
- Tez No: 593057
- Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT SELBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Günümüzde artan nüfus ve üretimle birlikte artan enerji ihtiyacını karşılamak için birçok enerji santrali yatırımı hızla devam etmektedir. Ancak küresel ısınma ve hava kirliliği gibi nedenler fosil yakıtla çalışan konvansiyonel termik elektrik santrallerinin yerine doğaya daha az zararı olan sürdürülebilir ve alternatif yakıtlı santrallerin geliştirilmesini önemli kılmıştır. Projede geliştirilecek olan tasarım metodolojisi ile tatlı sorgum bitkisinin yakılması amaçlı kullanılacak bir yakma ve buhar kazanı geliştirilecek ve buna bağlı olarak da elektrik enerjisinin üretebileceği bir pilot enerji santrali faaliyete geçirilecektir. Biyokütlenin (tatlı sorgum) içindeki uçucuları gidermek optimizasyon çalışmaları yapılacak, yanma işleminin yapılacağı kazan ünitesi, eşanjörler, boru hatları, kurum tutucu ünite, ıslak filtre ünitesi, ekonomizer ünitesi, degazör ve kondens tank sistemleri geliştirilecektir. Proje genelinde yapılacak olan çalışmalarda üretim kapasitesine bağlı olmaksızın tatlı sorgum bitkisi ile enerji üretim tesisi üzerine metodoloji ve uygulama çalışmaları da gerçekleştirilecektir. Kızgın buhardaki ısı enerjisini önce mekanik enerjiye ardından da elektrik enerjisine çevirecek olan buhar türbini ise tedarik edilip sisteme entegre edilecektir. Geliştirilen buhar kazanı ile kurulacak olan tesisin çevreci bir yolla elektrik üretmenin yanı sıra tarım atıklarının bertarafı ile tarım sektörüne çevresel ve ekonomik katkıları da olacaktır. Ayrıca proje, ülkemize bu alanda önemli bir bilgi birikimi sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, increasing population and production with increasing energy needs are revealed. However, global warming and air pollution have led to the development of sustainable and alternative fuel power plants, which are less harmful to nature than conventional thermal power plants that operate in fossil fuel. The optimization of volatiles within the biomass (sweet sorghum) will be carried out and the boiler unit, heat exchangers, pipelines, soot-holding unit, wet filter unit, economizer unit, degasser and condensate tank systems will be developed. In the works to be carried out throughout the project, methodology and application studies will be carried out on the power plant with sweet sorghum plant, regardless of production capacity. The steam turbine, which will convert the heat energy in hot steam to mechanic energy and then to electric energy, will be supplied and integrated into the system. The plant, which will be installed with the steam boiler, will produce electricity in an environmentally friendly way as well as the disposal of agricultural wastes and the transformation of agricultural sectors and their economic environment. The project is also important to our country in this field.