Avrupa Konseyi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi bağlamında özgürlük ve güvenlik hakkı ve iç hukuktaki yeri
The right to freedom and security in The Contex of The European Convetion on Human Rights and it's place in domestic law
- Tez No: 593056
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN KAMALAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
İnsanın dil, din, ırk, cinsiyet fark etmeksizin sahip olduğu haklara insan hakları denir. İnsan hakları kimse tarafından verilmeyen, başkasına devredilmeyen haklar olup devlet tarafından korunup güçlendirilmesi gerekmektedir. Özgür ve eşit doğan insanın, haklarını kullanırken devlet, kişi veya kurum tarafından engellendiği veya hakkın kullanımının tamamen ortadan kalktığı zamanlar olabilir. Burada en büyük görev devlete düşmekte olup, demokratik bir hukuk devleti olabilmenin ön koşulu insan haklarının korunması geliştirilmesi ve güçlendirilmesidir. Bu çalışma içerisinde insan hakları kavramının ne olduğu tarihsel gelişimi, insan hakları alanındaki önemli belgelerden olan AİHS ve içerisinde düzenlenen kişi özgürlüğü ve güvenliğinin ne ifade ettiği, tarihsel gelişimi ve uluslararası ve ulusal mevzuat içerisinde nasıl düzenlendiğini, bu hakkın hangi hallerde korunup hangi hallerde kısıtlandığı ele alınacaktır. İnsan Hakları kavramı içerisinde, en önemli haklardan olan özgürlük ve güvenlik hakkı diğer haklar ile doğrudan bağlantılı olması sebebiyle öncelikli olarak korunması gerekmektedir. Özgürlük ve güvenlik hakkının korunması için alanında uzman adli kolluğun istihdam edilmesi, Hakim ve Cumhuriyet Savcılarının AİHM kararları paralelinde eğitimlere tabi tutulması ve özgürlük ve güvenlik hakkını kısıtlayıcı yasaların yerini daha özgürlükçü düzenlemelere bırakması gereklidir. Bununla birlikte AYM ve AİHM kararları nezdinde özgürlük ve güvenlik hakkının her somut olayda nasıl yorumlandığı üzerinde durulup özgürlük ve güvenlik hakkı kapsamında yaşanan ihlallerin mevzuat yetersizliğinden mi, mevzuatın yanlış yorumlanmasından mı yoksa uygulamadan mı kaynaklı olduğu tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Human rights are rights inherent to all human beings, regardless of language, religion, race and sex. They are not granted or conveyed to someone else and need to be protected and strengthened by the state. There may be times when a person who was born free and equal is denied by the state, a person or an institutionwhile exercising their rights, or the exercise of the right is completely abolished. The greatest duty falls to the state here as the prerequisite for being a democratic state of law is the protection, development and strengthening of human rights. In this study, human rights concept and its historical development, the ECHR, which is one of the most significant documents in the field of human rights, with its meaning, its historical development and how it is regulated in international and national legislation, in which situations this right is protected and in which situations it will be restricted will be discussed. Within the concept of Human Rights, the right to freedom and security, one of the most important rights, must be protected primarily because it is directly linked to other rights. In order to protect the right to freedom and security, it is necessary to employ specialists in the field of judicial police force, to train the Judges and Public Prosecutors in parallel with the ECHR decisions and to replace the laws restricting the right to freedom and security to more libertarian regulations. In addition, how the right to freedom and security is interpreted before the Constitutional Court and ECHR decisions will be elaborated and whether the violations within the scope of the right to freedom and security result from insufficient legislation, misinterpretation of the legislation or implementation of the legislation will be discussed.