Okul yöneticilerinin öğretmenleri güçlendirme düzeyi
School administrator's level of teacher empowerment
  1. Tez No: 593058
  2. Yazar: DERYA FİDAN TOPRAKCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGEN KIRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Araştırma, okul yöneticilerinin öğretmenleri güçlendirme düzeyini ve bunun çeşitli değişkenlere (cinsiyet, kıdem, aynı okulda çalışma yılı ve branş) göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma 2018-2019 akademik yılında Aydın ili Efeler ilçesinde 10 ortaokulda görev yapan 324 öğretmen ile yürütülmüştür. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden tarama modelinde desenlemiştir. Araştırmada veri toplamak için“Kişisel Bilgiler Formu”ile“Öğretmenlerin Davranışsal Açıdan Güçlendirilmesi Ölçeği”kullanılmıştır. Yapılan çalışmada veriler SPSS 21 programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucuna göre okul yöneticilerinin en yüksek güçlendirmeyi takım çalışması ve yönetsel destek boyutlarında yaptığı, ardından karara katılım ve yetki devri boyutlarında, en düşük güçlendirmeyi ise iletişim boyutunda yaptığı tespit edilmiştir. Ortaokul öğretmenlerinin güçlendirmeye ait görüşlerinde, cinsiyet, kıdem ve aynı okulda çalışma süresi değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı; branş değişkenine göre yetki devri boyutunda sözel ve sayısal branşları arasında sözel branşı, sayısal ve yetenek branşları arasında yetenek branşı lehine; karara katılım, takım çalışması ve iletişim boyutlarında sayısal ve yetenek branşları arasında yetenek branşı lehine anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda yöneticilerin öğretmen güçlendirme konusunda, öğretmenlere daha fazla konuda yetki devretme, karar alma sürecinde öğretmenlerin daha aktif olmalarını sağlama, yönetici ve öğretmenlerin arasındaki iletişimin artması için öğretmenlerini dinleme ve fikirlerini dikkate alma konularında daha titiz ve özverili olmaları gibi önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in order to determine the level of school administrator's empowerment of teachers and to establish whether this exhibits any significant differences based on various variables (gender, seniority, working year at the same school and branch) or not. The research was conducted with 324 teachers working in 10 secondary schools in Efeler district of Aydın province in 2018-2019 academic year. The research was designed in the survey model of quantitative research methods.“Personal Information Form”and“Teacher's Behavioral Empowerment Scale”were used to collect data in this research. In this study, data were analyzed with SPSS 21 program. According to the results of the research, it was found out that school administrators show the highest empowerment in team work and managerial support dimensions, they are followed by participation in decision-making and transfer of authority dimensions and the lowest empowerment is in terms of communication level dimension. As a result of comparing the opinions of secondary school teachers about empowerment, it was found that there is no statistically significant difference based on gender, seniority and working year in the same school. It was determined that there is a significant difference between the opinions based on branch variable in the dimensions of transfer of authority, participation in the decision making, team work and communication. As a result of the research, in order to empower teachers the administrators are advised to transfer more authority about more subjects to teachers, to ensure teachers to be more active in decision making process, to be more diligent and devoted to listen teachers and take their ideas into account for improving the communication between administrators and teachers.