İslam'da kurumsallaşma süreci: Hz. Ebubekir ve Hz. Ömer dönemi
Institutionalisation process in Islam: Periods of Abu Bakr and Omar
  1. Tez No: 593081
  2. Yazar: FATMA KIZIL KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Tarih, Religion, Sociology, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
İslam'da Kurumsallaşma Süreci: Hz. Ebubekir ve Hz. Ömer Dönemi İslam'dan önce Arap yarımadasına bir devlet yoktu, hakim olan sosyal yapı kabilecilikti. Hz. Peygamber'den sonra Medine'de onun otoritesinin etrafında bir devlet oluştu ve kısa bir sürede bütün Arap yarımadasını içine aldı. Hz. Ebubekir döneminde isyan hareketiyle merkezi otoriteden ayrılmak istemişlerse, Hz. Ebubekir'in kararlı mücadelesiyle tekrar tek bir çatı altında bir araya gelmişlerdir. Hz. Ömer döneminde ise fethedilen yerler ile farklı din, dil ve kültürden insanlar İslam toplumu bünyesine dahil olmuşlardır. Bunun sonucu olarak da Hz. Ömer, yeni kurumlar oluşturmuştur. Tezimiz üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde İslamiyet'ten önceki Arap yarımadası ve toplumu, Hz. Peygamber'in Mekke ve Medine Dönemleri, Dinde kurumsallaşma İhtiyaçları anlatılmaktadır. İkinci bölümde Hz. Ebubekir dönemi kurumsallaşma faaliyetleri, halifelik seçiminde yaşanan problemler ve isyan hareketlerinin bastırılmasındaki rolü yer almaktadır. Üçüncü bölümde ise Hz. Ömer dönemi karşılaşılan problemler ve çözümleri, fetih hareketleri ve oluşturulan yeni kurumlar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
There was no state on the Arabian peninsula before Islam and the dominant social structure was tribalism. After the Prophet, a state emerged around his authority in Medina and that state took up the whole Arabian peninsula in a short period. Even if the tribes rebelled to leave the central authority in the period of Abu Bakr, they reunited with Abu Bakr's determined struggles. In the Omar period, new places were conquered and people having different religions, languages and cultures became part of the Islamic society. As a result of this process, Omar established new institutions. This thesis consists of three chapters. In the first chapter, the Arab peninsula and society before Islam, the Prophet's Mecca and Medina Periods, the need for institutionalization in religion are explained. In the second chapter, the institutionalization activities in the Abu Bakr period, the problems in caliphate election and the role of Abu Bakr in suppressing the rebellion movements are explicated. In the third chapter, the problems and their solutions, conquering movements and the new institutions formed during the Omar period are presented.