Yumuşak güç aracı olarak Yunus Emre Enstı̇tüsü
Yunus Emre Institute as a soft power tool
- Tez No: 952797
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL TEKİNSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Kamu diplomasisi kavramı, her ne kadar literatürde kullanılmaya başlanması itibarıyla yaklaşık yarım yüzyıllık bir geçmişe sahip olsa da, bu kavramın tanımladığı faaliyetlerin tarih boyunca çeşitli biçimlerde uygulandığı bilinmektedir. Kamu diplomasisinin esas amacı, farklı toplumları etkilemek ve onlara yönelik olumlu algılar oluşturmaktır. Bu etki, bireylerin ve toplumların kendilerini, kültürel değerlerini ve inançlarını meşru yollarla tanıtarak karşı tarafa aktarmaları yoluyla sağlanmaktadır. Bu bağlamda geçmişe bakıldığında, Türk İslam tarihinde gerçekleştirilen birçok faaliyetlerin yumuşak güç uygulamaları ve modern kamu diplomasisi anlayışı arasında anlamlı bir bağ kurabilmek mümkündür. İslamiyet'in tebliğ sürecinde Hz. Muhammed (SAV) ve sahabelerinin yürüttüğü çalışmalar, bu bağlamda değerlendirilebilecek ilk örneklerdendir. Onları takip eden süreçte ise Hoca Ahmed Yesevi'nin faaliyetleri dikkat çekicidir. Hoca Ahmet Yesevi, yetiştirdiği dervişlerini manevi bir misyonla donatarak Türkistan'dan doğuya, batıya, kuzeye ve güneye Anadolu'ya irşat amacıyla göndermiştir. Bu dervişlerin önemli bir kısmı henüz İslam'ın yayılmadığı Balkan coğrafyasına yönelmiş ve burada Yesevi öğretisini taşıyarak bölge halkını Türk İslam kültürüyle tanıştırmışlardır. Gittikleri yerlerde tekkeler kuran bu dervişler, halkla doğrudan temas kurarak hanlar, köprüler inşa etmiş, değirmenler yapmış ve çeşitli sosyal hizmetlerde bulunmuşlardır. Bu faaliyetleriyle sadece dini bir anlatı sunmakla kalmamış, aynı zamanda bulunduğu coğrafyalarda huzurun güveninin tesisinin yanında toplumsal kalkınmaya katkı sağlamışlardır. Gazi dervişler örnek yaşam tarzları ve davranışlarıyla halkın gönlünü kazanmış, böylece İslamiyet'in bölgeye yerleşmesinde ve benimsenmesinde önemli rol oynamışlardır. Bu çalışmada, Türk İslam tarihinde yumuşak güç uygulamaları düşüncesinden yola çıkılarak, Yunus Emre Enstitüsü'nün kurumsallaşma süreci çerçevesinde bir kültürel diplomasi ve yumuşak güç aracı olarak ülke tanıtımına sağladığı rolleri ve katkıları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although the concept of public diplomacy has been used in the literature for approximately half a century, it is known that the activities it defines have been practiced in various forms throughout history. The main purpose of public diplomacy is to influence different societies and create positive perceptions of one's own country or culture. This influence is achieved through legitimate means by individuals and communities introducing themselves, their cultural values, and beliefs to others. In this context, when looking into the past, it is possible to establish a meaningful connection between many activities carried out in Turkish-Islamic history and modern public diplomacy practices as well as soft power applications. The efforts of the Prophet Muhammad (PBUH) and his companions during the process of spreading Islam can be considered the first examples in this regard. Following this period, the activities of Hoca Ahmed Yesevi are particularly noteworthy. Hoca Ahmed Yesevi equipped his disciples with a spiritual mission and sent them from Turkestan to the east, west, north, and south, including Anatolia, for the purpose of guidance. A significant number of these dervishes directed themselves toward the Balkans, where Islam had not yet spread, and introduced the local people to Turkish-Islamic culture through the teachings of Yesevi. These dervishes established lodges (tekkes) in the places they went, directly interacted with the local population, built inns and bridges, constructed mills, and provided various social services. Through these activities, they not only conveyed religious teachings but also contributed to social development and the establishment of peace and trust in the regions they served. These warrior dervishes won the hearts of the people with their exemplary lifestyles and behaviors, playing a significant role in the adoption and settlement of Islam in these regions. In this study, based on the concept of soft power in Turkish-Islamic history, the institutionalization process of the Yunus Emre Institute has been examined, focusing on its role and contributions as a cultural diplomacy and soft power instrument in promoting the country.