Mecelle'den Günümüze Türkiye'de fıkhın seyri
The Course of Fiqh in Türkiye from Mecelle to the present
- Tez No: 949581
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜLKADİR TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmada, Mecelle'den günümüze Türkiye'de fıkhın dönüşüm süreci; İslam Hukuk Tarihi dönemleri, 1917 tarihli Hukuk-ı Aile Kararnamesi, 1924 tarihli Hukuk-ı Aile Kanun Tasarısı ve Cumhuriyet'in ilanından sonraki gelişmeler çerçevesinde incelenmiştir. Bu noktada İslam Hukuku Tarihi kaynakları ile Türkiye'de İslam Hukuku alanında yapılan çalışmalara müracaat edilmiştir. İtikadi ve ahlaki normlarıyla Mekke devrinde başlayan İslam Hukuku, Medine devrinde inen ayetlerle ve Hz. Peygamber'in açıklamalarıyla ana hatlarına kavuşmuş, başta müçtehit imamların görüş ve içtihatları ile sonraki dönemlerde yapılan çalışmalarla daha da gelişim katetmiştir. Fıkhın uğradığı bu değişim ve gelişmelerde gerek şahıs ve nesiller gerekse siyasi, sosyal ve kültürel durumlar etkili olmuş, ilgili süreçte dönemler çeşitli tasniflendirmelerle ifade edilmiştir. Kurumsallaşma adına Mecelle'ye kadar önemli bir yol kateden İslam Hukuku, Mecelle ile yeni bir atılım geçirmiş, kanunlaştırma ve içtihatlarla uyanış dönemi yaşamıştır. Ardından Türkiye Cumhuriyet'in kuruluşuyla fıkha yeni yaklaşımlar önerilmiş, her ne kadar siyasi nedenlerden ötürü fıkhı kısıtlayıcı yaklaşımlar yürütülse de zamanla bu kısıtlamalar kırılmış ve İslam Hukuku'nun önü açılmıştır. Özellikle çok partili hayata geçişle birlikte İslami ilimlerde görülen rahatlama ve Yüksek İslam Enstitüsü'nün kuruluşuyla İslam Hukuku alanında yapılan çalışmalarda artış yaşanmıştır. 2000 sonrası başta ekonomi, gıda ve tıp olmak üzere çeşitli fıkhi uzmanlık alanları ortaya çıkmış, yapılan ilmi toplantı ve sempozyum organizasyonlarıyla fıkhın alanı genişlemiştir. Bugün ilgili çalışmalara devam edilmekle birlikte bu çalışmalar Fıkıh ya da İslam Hukuku terkibine izafe edilerek yürütülmektedir. Elde edilen bulgular neticesinde siyasi ve sosyal nedenlerden ötürü yer yer kısıtlanan ve baskı altına alınan bir hukuk anlayışından devrin ihtiyaçlarını göz önüne alan, tek mezhebe bağlı kalmayan ve İslam Hukuku'nun imkanlarından faydalanabilen bir hukuk anlayışına geçildiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the periods of the History of Islamic Law, the Mecelle, the 1917 Decree on Family Law, the 1924 Draft Law on Family Law and the course of fiqh in Turkey from the establishment of the Republic to the present day are discussed. At this point, the sources of the History of Islamic Law and the studies conducted in the field of Islamic Law in Turkey have been consulted. Islamic Law, which started in the Meccan period with its theological and moral norms, gained its outlines with the legal rules revealed in the Medina period and the Prophet's explanations, and developed further with the opinions and jurisprudence of the mujtahid imams and the studies carried out in the following periods. Both individuals and generations as well as political, social and cultural situations were influential in these changes and developments in fiqh, and periods were expressed in various classifications in the relevant process. Islamic Law, which made a significant progress until Mecelle in the name of institutionalization, had a new breakthrough with Mecelle and experienced a period of awakening with legalization and jurisprudence. Then, with the establishment of the Republic of Turkey, new approaches to fiqh were proposed, and although restrictive approaches to fiqh were carried out for political reasons, these restrictions were broken over time and Islamic Law was paved the way. Especially with the transition to multi-party life, the relaxation in Islamic sciences and the establishment of the Higher Islamic Institute, there has been an increase in studies in the field of Islamic Law. After 2000, various fiqh specialties emerged, especially in economics, food and medicine, and the field of fiqh expanded with the organization of scientific meetings and symposiums. Today, although relevant studies continue, these studies are carried out by attributing them to the term Fiqh or Islamic Law. As a result of the findings, it has been concluded that there has been a transition from an understanding of law that was restricted, oppressed and frozen due to political and social reasons to an understanding of law that takes into account the needs of the period, does not adhere to a single sect and can benefit from the possibilities of Law.