Yabancı dil olarak Türkçenin öğretimi
Writing anxiety in teaching Turkish as a foreign language
- Tez No: 593080
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKER ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin yazma becerisini kazanması ve bu sırada ortaya çıkan kaygının nedenlerinin neler olduğu, yazma kaygısı ölçeği ve kişisel bilgi formu yardımıyla araştırılmış ve ortaya konmuştur. Araştırmanın evrenini; Gaziantep Üniversitesi ve Aydın Üniversitesi Türkçe Öğrenim, Araştırma ve Uygulama Merkezi (TÖMER)'de 2019–2020 eğitim öğretim yılında Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklemimiz amaçlı örneklem alma yolu ile seçkisiz olarak B1 ve B2 kurunda Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen 130 öğrenciden seçilmiştir. Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenenlerde yazma kaygısının kaynaklarını çeşitli değişkenler ışığında tespit edebilmek amacıyla ilk önce alan yazın taraması yapılıp mevcut ölçekler incelenmiştir. Daha sonra mevcut olan ölçeklerden Şen ve Boylu (2017) tarafından hazırlanan ölçek bu araştırmaya esas alınmıştır. Ölçek çeşitli değişkenler doğrultusunda hedef dili öğrenen kitlede yazma kaygısının olup olmadığını ölçmektedir. Bu ölçek toplamda 13 madde ve iki faktörden oluşmaktadır. Bu faktörlerden biri Eylem Odaklı Kaygı diğeri ise, Çevre Odaklı Kaygı'dır. Eylem Odaklı Kaygıda 7 madde, Çevre Odaklı Kaygıda ise 6 madde bulunmaktadır. Veri toplama aracı olarak öğrencilerin; Türkçe yazı yazma sıklıkları, yaş, cinsiyet ve Türkçe kitap okuma sıklıklarının genelde Türkçe öğrenme ve özelde ise Türkçe yazma becerisini edinmede bir etkiye sahip olup olmadığını tespit etmek amacıyla öğrencilerden kişisel bilgi formu doldurmaları istenmiştir. Daha sonra Kişisel Bilgi Formu ile edinilen bilgilerin; öğrencilerin yazma kaygılarını ne oranda etkilediği incelenmiştir. Ölçek ve Kişisel Bilgi Formundan elde edilen veriler analiz edilirken SPSS 21.0 paket programı kullanılmıştır. Bu araştırmada Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin yazma becerisini öğrenme sırasında yaşadıkları kaygının sonuçları şu şekildedir: Öğrencilerin çevre odaklı kaygılarının eylem odaklı kaygıya göre daha yüksek çıktığı söz konusudur. Yabancı dil olarak Türkçe öğrenen öğrencilerin yazma kaygılarına ilişkin algı düzeyleri üzerinde cinsiyetin, cinsiyetin ise; eylem odaklı ve çevre odaklı kaygı alt faktörü açısından anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Öğrencilerin kur düzeyleri, kur düzeylerinin eylem odaklı ve çevre odaklı yazma kaygılarının hiçbirinde anlamlı bir farklılık görülmemektedir. Öğrencilerin yazma kaygılarına ilişkin algı düzeylerinin Türkçe kitap okuma sıklığına göre, Türkçe kitap okuma sıklığının ise; eylem odaklı ve çevre odaklı yazma kaygısına ilişkin algıları üzerinde anlamlı bir farklılık göstermediği araştırmanın sonuçları arasındadır. Fakat araştırmada hedef dili öğrenen öğrencilerin yazma kaygılarına ilişkin algı düzeylerinin Türkçe yazı yazma sıklıklarında ve Türkçe yazı yazma sıklıklarının ise; eylem odaklı yazma kaygılarına ilişkin algı düzeylerinde anlamlı bir farklılık görülmektedir. Bu anlamlı farklılık kaygı yaşayan kitlenin yazma becerisi ve o beceriyi sevme konusunda daha pasif olduğu bilgisini bize vermektedir. Bunun aksine Türkçe yazı yazma sıklığının öğrencilerin çevre odaklı yazma kaygılarına ilişkin algı düzeylerinde anlamlı bir farklılık görülmemektedir. Ayrıca öğrencilerin yazma kaygılarına ilişkin algı düzeylerinin yaşa ve yaşın da eylem odaklı yazma kaygısına ilişkin algı düzeyinde anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Fakat öğrencilerin çevre odaklı yazma kaygılarına ilişkin algı düzeylerinin yaşa göre anlamlı bir farklılık gösterdiği araştırmada elde edilen neticelerdendir. Kaygı hususunda sorun yaşayan eğitmen yaş faktöründen hareketle çözüm arayabilir. Sonuç olarak Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen katılımcıların; cinsiyet, kur, Türkçe kitap okuma sıklığı gibi değişkenlerce kaygı düzeylerinde anlamlı bir farklılık görülmediği söylenebilir. Bunun aksine hedef dili öğrenen kitlenin kaygı durumunu, yaşları ve hedef dilde Türkçe yazı yazma sıklıkları etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
This study has examined how students gain writing skills during learning Turkish as a foreign language and the causes of anxiety during this learning process. Then the causes of anxiety during this period were examined with the help of Writing Anxiety Scale and Personal Information Form. The population of the study consists of students who learn Turkish as a foreign language in Gaziantep University / TÖMER and Aydın University / TÖMER in 2019-2020 academic years. Our sample was chosen from 130 students who were learning Turkish as a foreign language in B1 and B2 level. In order to determine the sources of writing anxiety among those who learn Turkish as a foreign language in the light of various variables, first of all, literature review has been conducted and the current scales has been examined. Later, the scale prepared by Şen and Boylu (2017) was taken as the basis for this research. The scale measures whether there is any writing anxiety in the target group according to various variables. This scale consists of 13 items in total, and this scale consists of two factors. One of them is Action-Oriented Anxiety and the other one is Environment-Oriented Anxiety. There are 7 items in Action-Oriented Anxiety, and 6 items in Environmental-Oriented Anxiety. As a data collection tool, the students were asked to fill in Personal Information Form in order to determine whether students' age, gender, Turkish writing and reading frequency have an effect on learning Turkish in general, and acquiring Turkish writing skills in particular. Then, to what extent the information obtained through the Personal Information Form affects students' writing anxiety was examined. SPSS 21.0 package program has been used to analyze the data obtained from the Scale and Personal Information Form. First of all, this research has six sub-problems and each problem is examined in terms of two sub-factors. In this study, the results of the anxiety experienced by students who learn Turkish as a foreign language while learning writing skills are as follows: It is observed that students' Environment-Oriented Anxiety is higher than Action-Oriented Anxiety. It has been found that gender did not show a significant difference in writing anxiety among the students learning Turkish as a foreign language in terms of Action-Oriented Anxiety and Environment-Oriented Anxiety sub-factor. There has been no significant difference found in writing anxiety according to students' levels, and accordingly there has been also no significant difference found in levels of Environmental and Action-Oriented writing anxiety. According to the result of the study, there is no significant difference in writing anxiety among students according to their frequency of reading Turkish books. In addition, no significant difference has been found in Environmental and Action-Oriented anxiety about the frequency of reading Turkish books. However, in the research, there is a significant difference in the perception level of writing anxiety in Turkish writing frequency and the perception level of Turkish writing frequency in terms of Action-Oriented writing anxiety on students who learn the target language. On the contrary, there is no significant difference found in the perception level of Turkish writing frequency in terms of Environment-Oriented writing anxiety. In addition, it is seen that the students' perception level of writing anxiety does not show a significant difference according to age and Action-Oriented writing anxiety. However, it is seen that students' perception level about Environment-Oriented writing anxiety show a significant difference according to age. However, students' perceptions about Environment-Oriented writing anxiety showed a significant difference according to age. As a result, it can be said that there is no significant difference in anxiety levels according to variables such as gender, language level and frequency of reading Turkish books on participants who learn Turkish as a foreign language. On the contrary, the anxiety level of the participants learning the target language is affected by their age and frequency of writing in the target language.