KOBİ'lerin finansmanında Kredi Garanti Fonu A.Ş.'nin etkisi: Isparta örneği
Effect of Credit Guarantee Fund Inc. on the Financing of Small and Medium-sized enterprises: The Case of Isparta
- Tez No: 809813
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GENÇTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe ve Finans Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, Isparta'da faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ'lerin) finansman çözümünde yaşadığı zorlukların ve KOBİ'lerin Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaletinden hangi ölçüde yararlandığını tespit etmek amaçlanmıştır. Bununla birlikte, KOBİ'lerin krediye ulaşmakta yaşadığı zorluklar ve memnuniyet düzeylerinin incelenmesi ele alınmıştır. Küresel ekonomilerde olumlu etki oluşturan KOBİ'lerin ölçeklerinden kaynaklanan finansman sorunu için KGF, alternatif bir çözüm sunmaktadır. İşletmelerin kredi temini sırasında karşılaştığı zorluklar ve KGF kullanım koşulları ile diğer finansman kaynakları hakkında tespitler sunan bu çalışmada, KOBİ'lerin ve KGF'nin teorik içeriğine yer verilerek Isparta ilinde faaliyet gösteren 300 KOBİ ile anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen bulgular, işletmelerin finansal sorunlar yaşadıklarını ve KGF kefaletlerinin finansal sorunlara alternatif çözüm sunduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, işletmelerin finansal yönetici eksikliği yaşadığını, işletmelerin ihtiyaçlarına destek sağlayacak birebir görüşmeler talep ettiği, işletmelerin KGF'den faydalandıklarını ancak konu hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duydukları sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte, KGF desteklerinin etkin olabilmesi için bu desteklerin devlet destekli geliştirilmesi ve işletmelerin de kendisini finansal olarak geliştirmesi gerektiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the difficulties experienced by small and medium-sized enterprises (SMEs) operating in Isparta in financing solutions and the extent to which SMEs benefit from the Credit Guarantee Fund (KGF) guarantee. In addition, the difficulties experienced by SMEs in accessing loans and their satisfaction levels are examined. KGF offers an alternative solution to the financing problem arising from the scale of SMEs, which have a positive impact on global economies. In this study, which presents findings on the difficulties faced by enterprises in obtaining loans and the conditions of use of KGF and other financing sources, the theoretical content of SMEs and KGF is given and a survey was conducted with 300 SMEs operating in Isparta province. The findings obtained as a result of the study show that enterprises have financial problems and KGF guarantees offer alternative solutions to financial problems. In addition, it was concluded that enterprises lack financial managers, enterprises demand one-to-one meetings to support their needs, enterprises benefit from KGF but need more information on the subject. However, it has been determined that in order for KGF supports to be effective, these supports should be developed with government support and enterprises should improve themselves financially.