Akciğer kanserinin farklı tip ve evrelerinde gebelikle ilişkili plazma protein-A (PAPP-A)'nın potansiyel bir biyobelirteç olarak kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of PAPP-A as A potential biomarker in different types and stages of lung cancer
- Tez No: 593138
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Gebelikle ilişkili plazma ptoteini-A (PAPP-A); İnsülin benzeri büyüme faktörü (IGF) bağlı IGF bağlayıcı protein-4 (IGFBP-4)'e karşı proteolitik aktivite göstererek IGF konsantrasyonlarının düzenlenmesinde rol alan bir enzimdir. IGFBP-4 ortamdaki serbest IGF'leri bağlayarak taşınmasında ve korunmasında rol alırken aktivitelerini sınırlandırır. IGFBP-4'ün PAPP-A ile proteolizi sonrası serbest kalan IGF'ler büyümeyi ve birçok metabolik aktiviteyi düzenlemek üzere reseptörlerine bağlanır. Son yıllarda yapılan çalışmalar IGF ailesinin tümör hücrelerinin oluşumunda ve gelişiminde rol aldığını ve IGFBP-4 ve PAPP-A konsantrasyonlarının çeşitli tümör kaynaklı hücrelerde yüksek düzeylerde olduğunu göstermiştir. Güncel Küresel Kanser İstatistikleri (Global Cancer Statistics, GLOBOCAN,2018) raporuna göre, akciğer kanseri en sık tanı alan kanserdir ve kansere bağlı ölümlerin yaklaşık 1/5'ini üstlenir. Bu bilgiler doğrultusunda, PAPP-A'nın akciğer kanserinde potansiyel bir biyobelirteç olarak kullanılabilirliğinin değerlendirilmesini amaçladık. Akciğer kanserinin farklı tip ve evrelerine sahip 60 hasta ve 23 sağlıklı bireyin serumlarında IGF-1 düzeyleri kemilüminesans, IGFBP-4 ve PAPP-A düzeyleri ELISA yöntemi kullanılarak ölçüldü. Hastalar tedavi alımına ve akciğer kanserinin histolojik tipine göre gruplandırıldı. Analiz sonuçlarına göre hasta ve kontrol gruplarının IGF-1 düzeyleri arasında bir fark gözlenmedi. Yalnızca tedaviye başlamamış hastalardan oluşan grubun PAPP-A düzeyleri, kontrol grubundan yüksek olarak ölçüldü ancak bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. IGFBP-4 düzeyleri ise tüm hasta gruplarında kontrol grubundan anlamlı derecede yüksek olarak ölçüldü. Bu çalışma akciğer kanserinde PAPP-A düzeylerinin yükseldiğini desteklemekle birlikte, PAPP-A'ya kıyasla IGFBP-4'ün bir biyobelirteç olarak kullanılmak üzere daha yüksek potansiyele sahip olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Pregnancy associated plasma protein-A (PAPP-A); regulates the Insulin like growth factor (IGF) concentrations through degredation of IGF dependent IGFBP-4. IGFBP-4 binds to free IGFs and limits their activity. The IGFs released after proteolysis of IGFBP-4 by PAPP-A; bind to their receptors to regulate growth and various metabolic activities. IGF family has a role in the formation and development of tumor cells and that IGFBP-4 and PAPP-A concentrations are high in various tumor-derived cells. According to the recent Global Cancer Statistics (GLOBOCAN, 2018); lung cancer is the most commonly diagnosed cancer and it causes nearly 1 out of 5 cancer deaths. Based on this information, the research aimed to evaluate PAPP-A as a potential biomarker for lung cancer. Serum IGFBP-4 and PAPP-A levels were measured by using ELISA and serum IGF-1 levels were measured by the chemiluminescence method of 60 patients with different types and stages of lung cancer and 23 healthy individuals. Patients were divided into groups based on the treatment and histology of lung cancer. According to our results, no significant difference was found between the IGF-1 levels of the patient and control groups. PAPP-A levels of untreated patients were higher than the control group, but the difference was not statistically significant. IGFBP-4 levels were significantly higher for all patient groups than the control group. This study corroborates the increased levels of PAPP-A in lung cancer, also indicates that IGFBP-4 has higher potential to be used as a biomarker than PAPP-A.