Akciğer kanserli hastalarda asprosin ve klotho seviyelerinin incelenmesi
Examination of asprosin and klotho hormone levels in patients with lung cancer
- Tez No: 840921
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Moleküler Tıp, Biochemistry, Molecular Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Akciğer kanseri, küresel çapta kansere bağlı ölümlerin önde gelen nedenlerinden biri olarak devam etmektedir. Akciğer kanseri gelişiminin birçok çevresel ve genetik faktörlerin etkileşimi sonucu geliştiği düşünülmektedir. Son yıllarda akciğer kanserinin tanı ve tedavisine yönelik çok sayıda moleküler ve biyokimyasal çalışma yapılmasına rağmen, akciğer kanseri kaynaklı ölümler artarak devam etmektedir. Akciğer kanserinin erken dönem tanının tedavi şanısını artırdığından dolayı, tanı ve tedavide yeni biyobelirteçlerin araştırılması büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle bu çalışma; akciğer kanseri hastalarında asprosin ve klotho'nun akciğer kanseri hastalığının tanısında yeni bir biyobelirteç olabilme potansiyelini tespit etmek amacıyla yapıldı. Çalışma akciğer kanseri teşhisi PET CT ile konulmuş 40 hasta ile 40 sağlıklı bireyden kan örnekleri alınarak serumları elde edildi. Alınan serum örneklerindeki asprosin ve klotho seviyesi ELISA kit yöntemiyle analiz edildi. Biyokimyasal analizler (ALT,AST,CRP vb) otoanalizör ile yapıldı. Elde edilen dataların analizi SPSS ile yapıldı. Çalışma sonucunda asprosin seviyesi akciğer kanser gurubunda kontrol gurubuna göre anlamlı bir şekilde azalırken, klotho seviyesinn anlamlı bir şekilde yüksek olduğu tespit edildi. Çalışma sonucunda elde edilen veriler asprosin ve klotho'nun hastalığa özgü bulgular çıkartıp, akciğer kanserinin erken tanısında kullanılma potansiyeli olduğu, bu nedenle farklı kanser evrelerinde fazla sayıda örnekle yeni çalışmların yapılması sonucunda akciğer kanserinin tanı ve tedavisinde yenilikler sağlayacağını ümit ediyoruz.
Özet (Çeviri)
Lung cancer continues to be one of the leading causes of cancer-related deaths globally. The development of lung cancer is thought to be the result of the interaction of many environmental and genetic factors. Despite numerous molecular and biochemical studies on the diagnosis and treatment of lung cancer in recent years, lung cancer-related deaths continue to increase. Since early diagnosis of lung cancer increases the chances of treatment, it is of great importance to investigate new biomarkers in diagnosis and treatment. Therefore, this study was conducted to determine the potential of asprosine and klotho as a new biomarker for the diagnosis of lung cancer in lung cancer patients. Blood samples were obtained from 40 patients with lung cancer diagnosed by PET CT and 40 healthy individuals. The levels of asprosine and klotho in the serum samples were analysed by ELISA kit method. Biochemical analyses (ALT, AST, CRP etc.) were performed by autoanalyser. The data obtained were analysed by SPSS. As a result of the study, asprosin level was found to be significantly lower in the lung cancer group compared to the control group, while klotho level was found to be significantly higher. The data obtained as a result of the study show that asprosin and klotho have the potential to be used in the early diagnosis of lung cancer by extracting disease-specific findings, so we hope that new studies with a large number of samples in different cancer stages will provide innovations in the diagnosis and treatment of lung cancer.