Antalya Büyükşehir Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezi için iyileştirme bahçesi örneği
Example of healing garden for Antalya Special Education School and Rehabilitation Center
  1. Tez No: 593154
  2. Yazar: AYŞEGÜL AYAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEHRİBAN ERASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Özel rehabilitasyona ihtiyaç duyan zihinsel, fiziksel, görme, işitme, dil ve konuşma engelli bireylerin de günlük aktivitelerini gerçekleştirmeleri, sosyalleşmeleri ve toplum içerisine katılmaları beklenmektedir. Peyzaj tasarımları; her bireyin kullanabilmesi için tasarlanmış olmalı ve engelli bireylerin özel ihtiyaçları da göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Bu çalışma Antalya Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezi'nde yürütülmüştür. Çalışma alanı; 26.000 m2 arazi içerisinde olup 12.000 m2 peyzaj alanına sahiptir. 633 öğrenciye özel eğitim ve rehabilitasyon hizmeti vermektedir. Çalışma kapsamında; rehabilitasyon merkezine ait dış mekanın peyzaj tasarımının kullanıcılarına iyileştirici amaca hizmet edebilmesi için gereken unsurlar ve alandaki eksiklikler tespit edilerek bir konsept proje hazırlanmıştır. Çalışma alanında yerinde yapılan gözlemler, literatür taramaları ve kullanıcıların ihtiyaçları da belirlenerek bu alana yönelik sonuç ve öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Individuals with mental, physical, visual, hearing, language and speech disabilities who need special rehabilitation are also expected to perform their daily activities, socialize and participate in society. Landscape designs must be done for every individual to be able to use and should take the special needs of individuals with disabilities into account. This study was conducted in Antalya Special Rehabilitation and Special Education Center. Its working are is in 26.000 m2 land and it has 12.000 m2 landscape area. It provides special education and rehabilitation services to 633 students. In this work, a concept project has been prepared by identifying deficiencies and elements of the landscape design, which are needed for the outdoor design of the rehabilitation center to serve its healing purpose. After on-site observations, literature surveys, and idenfitication of users' needs, some results and recommendations were developed for this field.