Franz Kafka'nın eserlerinde insanın hayata karşı tavrının sonucunda varoluşunun şekillenmesi
The formation of the presence of human against life in the works of the Franz Kafka
  1. Tez No: 593155
  2. Yazar: MELTEM GÜNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYHUN AKIN CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada Franz Kafka'nın eserleri bağlamında insanın zihinsel, duygusal, davranışsal süreçlerinin, ontolojik olarak insanı nasıl şekillendirdiği gösterilmeye çalışılmıştır. Bunu yapabilmek için de Kafka'nın görüşleri, varoluşçuluk üzerinden değerlendirilmiştir. Onun ortaya koyduğu eserlerde ele aldığı konular ve konuların işleniş biçimi, varoluşçu felsefeyle koşutluk göstermektedir. Bu bağlamda varoluşçu filozofların görüşleriyle karşılaştırma yoluna gidilerek Kafka'nın insanı nasıl ele alıp değerlendirdiği açıklanmaya gayret edilmiştir. İnsanın var olmak için gösterdiği çaba ve bunun engellenmesinin yarattığı sancılar, eserler üzerinden ortaya konmuştur. İnsanın sürekli olarak kendisini oluşturmasının mücadelesi Kafka'nın görüşleri üzerinden açıklanmak istenmiştir. Franz Kafka'nın eserlerinde insanın hayata karşı tavrının sonucunda varoluşunun şekillenmesi adlı mevcut tez, iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Kafka'nın hayatı ve eserleri, genel hatlarıyla varoluşçuluk ile Kafka ve varoluşçuluk konuları; ikinci bölümde Kafka'da insan konusu varoluşçulukta önemli bir yere sahip olan yalnızlık, yabancılaşma, saçma, umut-umutsuzluk, özgürlük ve başkaldırı kavramları üzerinden açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, ıt is tried to show how the mental, emotional, and behavioral processes of the human are shaped ontologically within the framework of Franz Kafka's works. In order to do so, the taste of Kafka was evaluated through existentialism. The mode of operation was paralleled with existentialist philosophy. In this directory, I go about the talks of existential philosophers. The balloon that human beings to exist and the pains and works created to prevent it were put ahead. It is intended to explain the success of human creation that has been created continuously on the opening of Kafka. In the work of Franz Kafka, the present thesis, which embodies the human being's attitude towards life, is made of two parts. The life and works of the first class Kafka, in general terms with existentialism; At Kafka, the second street, he tried to keep the human subject alone in existentialism, alienation, absurdity, hopelessness, hopelessness and openness.