Kaynaştırma sınıflarındaki öğrencilerin özel gereksinimi olan akranlarına yönelik tutumları ve etkileyen faktörler
Attitudes of students in inclusive classes towards their peers with special needs and affecting factors
- Tez No: 880952
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ÖNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu araştırma Antalya'da kaynaştırma sınıflarındaki 9-13 yaş grubu öğrencilerin özel gereksinimi olan akranlarına yönelik tutumlarını ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini 2023-2024 eğitim öğretim yılında Döşemealtı'nda kaynaştırma sınıflarında bulunan 9-13 yaş grubu 343 öğrenci oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında ''Tanıtıcı Özellikler Veri Toplama Formu'' ve ''Chedoke-Mcmaster Özel Gereksinimi Olan Çocuklara Yönelik Tutumlar Ölçeği" kullanılmıştır. Etik kurul ve kurum izni alındıktan sonra veriler araştırmacı tarafından Kasım 2023-Ocak 2024 tarihleri arasında toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This research was conducted to determine the attitudes of 9-13-year-old students in inclusive classrooms in Antalya towards their peers with special needs and the factors influencing these attitudes. Method: This is a descriptive study. The sample of the study consisted of 343 students aged 9-13 years attending inclusive classrooms in Döşemealtı during the academic year 2023-2024. Data were collected using a“Participant Characteristics Data Collection Form”and the“Chedoke-Mcmaster Attitudes Towards Children with Special Needs Scale”. After obtaining ethical approval and institutional permission, data collection was conducted by the researcher between November 2023 and January 2024.