İlkokul 4.sınıf öğrencilerinin anne babaya güvenli bağlanma ve öz saygı düzeylerinin incelenmesi
An investigation of secure attachment to the parents and self-esteem of primary school 4th grade
- Tez No: 593157
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı, orta çocukluk döneminde olan ilkokul 4.sınıf öğrencilerinin anne babaya güvenli bağlanma ile öz saygı düzeylerinin incelenmesidir. Ayrıcaçalışmada anne ve babaya güvenli bağlanma ve öz saygı düzeylerinin demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklışmadığına bakılmıştır. Çalışma grubunu oluşturan ilkokul 4.sınıf öğrencileri 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Ankara ili Yenimahalle ilçesindeki 5 ilkokuldan seçilmiştir. Araştırmanın örneklemi 253 kız 229 erkek olmak üzere 482 ilkokul 4.sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri demografik bilgileri içeren“Kişisel Bilgi Formu”,“Kern's Güvenli Bağlanma Ölçeği”,“Coopersmith Öz Saygı Envanteri”(Kısa Formu) ile toplanmıştır. Analizler için SPSS 22.Paket programından yararlanılmıştır. Analizlerde Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon, bağımsız örneklem t testi, tekyönlü varyans analizi ANOVA ve iki ortalama arasındaki farkın anlamlılık testi için TUKEY HSD kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre anneye güvenli bağlanma ile babaya güvenli bağlanma arasında pozitif yönlü yüksek korelasyon bulunmuştur. Anne ve babaya güvenli bağlanma ve öz saygı düzeylerinde cinsiyet, anne babanın medeni durumu açısından anlamlı düzeyde bir farklılık görülmemektedir. Anne ve babaya güvenli bağlanmada; kardeş sayısı, doğum sırası, annenin eğitim düzeyi, annenin ve babanın yaşına göre anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Öz saygı düzeyinin demografik değişkenlerden; kardeş sayısı, anne ve babanın eğitim düzeyi, annenin yaşı açısından anlamlı düzeyde farklılaştığı görülmektedir. Öz saygı ile anne babaya güvenli bağlanma arasında pozitif yönde çok zayıf bir korelasyon görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to get knowledge about the level of self-esteem and secure attachment to parents of 4th students grade primary school in middle childhood. in addition ,it was examined whether the level of secure attachment and self-esteem differed according to demographic variables. 4th gradestudents in the study group were selected from five scholls in Yenimahalle distric of Ankara province in 2018-2019 academic year. The sample of the study consist of 482 primary scholl 4th grade students, 253 female and 229 male students. The data of the study was collected with“Personal İnformation Form”,“Kern's Secure Attachment Scale”,“Coopersmith Self-Esteem İnventory”. The data were analyzed with SPPS 22 program. Pearson Product-Moment Corelation, IndependentSample“ t”Test, One way Analysis of Variance and Tukey test of used in the analyzes. According to the results of the study, a high positive corelation was found between secure attachment to mother and secure attachment to father. There is no significant difference in terms of gender and parents marital status between secure attachment to mother and father and self-esteem level. On the other hand significant differences were found between the number of siblings, birthorder, educational status of them other and the age of parents. It was found that self-esteem levels differ significantly from demographic variables in terms of number of siblings, parental education level and mother'sage. There is a very week positive correlation between self-esteem and secure attachment to parents.