Tebaadan ulusa erken dönem sinema tarihi: 1896-1943 arası bir tarihselleştirme önerisi
From 'Citizen' (tebaa) to nation early period of the cinema history: A historicizing proposel from 1896 to 1943
- Tez No: 593173
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA KANBUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Tarih, Performing and Visual Arts, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışma, tarih, ulus devlet ve erken dönem Türk sineması tarihi arasındaki karşılıklı ilişkinin ortaya çıkarılmasına odaklanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş sürecindeki ulus devlet politikaları, tarih ve tarih yazım süreçleriyle birlikte ele alınmış, erken dönem sinema tarihi de bu bağlamda tartışmaya açılmıştır. Çalışmada tarihsel araştırma tekniklerinden yararlanılmış, arşiv belgelerine ve birincil kaynaklara başvurulmuştur. Erken dönem Türk sineması tarih yazımı çalışmalarının içeriklerinin yanı sıra sinemanın, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu sırasındaki sosyal, ekonomik ve siyasi rolü değerlendirilmeye alınmıştır. Bu bağlamda araştırma, erken dönem Türk sinema tarihi çalışması ile sinemada tarih yazımı ve arşiv çalışmalarına da ışık tutmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on revealing the relationship between history, nation state and early Turkish cinema history. nation-state policies in the founding of the Republic of Turkey, dealt with history and history writing process, the early history of cinema is also open to discussion in this context. Historical research techniques were used in the study and archival documents and primary sources were used. Turkish historiography of early cinema films as well as the contents of the study, during the establishment of the Republic of Turkey in social, economic and political role were evaluated. In this context, the research aims to shed light on early Turkish history of cinema and historiography and archive studies in cinema