Proje yönetiminde başarı faktörleri: Bir uygulama
Success factors in project management: An application
  1. Tez No: 593175
  2. Yazar: EMRAH YASAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED FEVZİ ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Rekabet koşulları günümüzde her geçen gün daha da ağır hale gelmektedir. İşletmeleri zorlu rekabet koşullarında diğer rakip işletmelerin öne geçirecek olan projelerin sayısı ve önemi her geçen gün artmaktadır. Tüm işletmelerin hedefi, projeleri istenilen hedeflerle kapatmak olsa da birçok nedenden dolayı bunun mümkün olmadığı bilinmektedir. Projeler istenmeyen bir şekilde tamamen veya kısmen başarısızlıkla kapatılabilmektedir. Başarısızlıkla tamamlanan projelerin işletmelere maliyetleri kritik düzeyde yüksek olabildiği bilinmektedir. Bu yüzden projeleri başarıyla tamamlayabilmek için proje yönetimi de önemli hale gelmiştir. Bu çalışmada, proje yönetimindeki başarıyı etkilen faktörleri incelemek, bu faktörlerinin hangilerinin daha önemli araştırmak amaçlanmıştır. Uygulama için önce pilot çalışma yapılmış, pilot çalışmanın sonucunda da projelerde yer alan sektör profesyonellerine genel anket uygulaması yapılmıştır. Sonuç olarak anket katılımcıları ile verilen cevaplar arasındaki istatistiksel analizler yapılmıştır. Çalışma sonucunda, detaylı ve güncel proje planı, proje ekibinin rol ve sorumluluklarının belirlenmesi, proje paydaşlarının iletişimi, tecrübeli ekip, tecrübeli proje yöneticisi ve üst yönetim desteği faktörlerin önemli olduğu ayrıca hedef koyma, proje planı oluşturma, proje ekibi oluşturma ve kaynak yönetimi noktalarına işletmelerin proje yönetim başarısı için odaklanması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Competition conditions are becoming more and more severe today. The number and importance of the projects that the enterprises will put forward by other competing companies in challenging conditions of competition is increasing day by day. Although the goal of all businesses is to close projects with the desired goals, it is known that this is not possible for many reasons. Projects can be completely or partially closed unsuccessfully. It is known that the costs of unsuccessful projects can be critically high. Therefore, project management has become important in order to complete the projects successfully. In this study, it is aimed to investigate the factors that affect the success in project management and to investigate which factors are more important. First of all, a pilot study was done and as a result of the pilot study, a general survey was applied to the industry professionals involved in the projects. As a result, statistical analyses were conducted between the survey participants and the answers given. As a result of the study, detailed and current project plan, determination of the roles and responsibilities of the project team, communication of project stakeholders, experienced team, experienced project manager and senior management support are important factors, also companies should focus on target setting, project plan creation, project team building and resource management for success.