Bir silahın menzilinin arttırılmasının analitik ve nümerik yöntemlerle araştırılması
  1. Tez No: 593182
  2. Yazar: OZAN EMRE KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDOĞAN ÖZDAMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışmada, balistik bilimi ile ilgili genel bilgiler verilmiş ve iç balistiğe etki eden temel denklemler anlatılmıştır. Hafif silahlar, mermi, mühimmat bilgileri ve menzil hesaplamaları da incelenmiştir. Tez çalışmasında, barutun yanmasından sonra, merminin hareketleri zamana bağlı olarak incelenmiştir. Tezin ana hedefi, menzilin arttırılması olmuştur. Bu hedefe, namlu freni sayısının optimize edilmesi ile ulaşılabileceği fikrinden hareket edilmiş ve yedi farklı durum, sonlu hacimler nümerik yöntemini kullanan Ansys Fluent programı kullanılarak analiz edilmiş ve optimum namlu freni sayısı belirlenmiştir. Analizlerde altı farklı namlu freni kullanılmış ve dört kanatçıklı model ile 12,85 metreye kadar menzil artışı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, general information about ballistics is given and basic equations affecting internal ballistics are explained. Light weapons, bullets, ammunition information and range calculations were also examined. In this thesis, after the gunpowder combustion, the motions of the projectile were investigated in relation to time. The main objective of the thesis was to increase the range. This objective was achieved by optimizing the number of muzzle brakes and seven different situations were analyzed using the Ansys Fluent program using the finite volumes numerical method, and the optimum number of muzzle brakes was determined. Six different muzzle brakes were used in the analyzes and range increase up to 12.85 meters was determined with four baffle model.