II. Meşrutiyet döneminde tarih ders kitaplarında Avrupa imgesi
European image in history textbooks in The II. Constituonal Monarchy period
  1. Tez No: 593188
  2. Yazar: SEMİH CABALAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KAAN ÇALEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
II. Meşrutiyet'in ilanıyla meydana gelen siyasi, kültürel, toplumsal, ekonomik değişimler eğitim alanına da tesir etmiştir. Yıkılmak üzere olan bir imparatorluğun içinde Batıcılık fikri de ciddi manada tartışılmaya başlamış ve kendi medeniyetimiz ile Avrupa Medeniyeti arasında karşılaştırmalar yapılmıştır. Aynı zamanda Türkçülük fikrinin ideoloji haline gelmesiyle beraber Batıya olan bakış açısı da Şark Meselesi üzerinden değerlendirilmiş; Osmanlı ile Avrupa devletleri arasındaki münasebetlerin maiyeti üzerine yapılan yorumlar değişkenlik göstermeye başlamıştır. Bu değişikliklerin anlaşılabilmesi ve kavranabilmesi, ancak dönemin tarih üzerine yazılmış eserlerini incelemekle mümkün olacağından II. Meşrutiyet dönemindeki Tarih-i Umumilerin incelenmesi oldukça önemlidir. Bu çalışmada Ahmet Refik'in, Ali Seydi'nin, Ali Reşad'ın eserleri Tarih-i Umumiler başta olmak üzere dönemin önemli diğer tarihçilerinin eserlerine de belli başlıklar altında toplanarak değinilmiştir. Böylece Tarih-i Umumilerdeki ve Tarih-i Osmanilerdeki Avrupa İmgesi çeşitli veri ve bulgularla birlikte; açıklama, yorum, tez ve hipotezlere yer verilerek Tarih İlmi içindeki önemi ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The political, cultural, social and economic changes that occurred with the declaration of the Second Constitutional Monarchy also affected the field of education. The idea of westernism in an empire that is about to collapse has also begun to be seriously debated and comparisons have been made between our civilization and European civilization. At the same time, with the idea of Turkism becoming an ideology, the point of view towards the west was evaluated on the relations between the Ottoman and European states. Analyzing of Public History in the Second Constitutionalist Period is considerably significant because understanding and comprehension of those changes might be possible only when the which were written on that historical era are analyzed. In this study, the works of other notable historians of the age, particularly the works ''Tarih-i Umumi'' of Ahmet Refik, Ali Seydi and Ali Reşat were mentioned by beinp collected under the certain topics. So the effect was made to uncover the importance of the european image in ''Tarih-i Umumi's'' and ''Tarih-i Osmani's'' in the science of history with various datas abd findings, giving explanation, commentory, thesis and hyphotesis.