Giresun ili Kümbet yaylası mevkisi saf doğu ladini (Picea orientalis (L.)) ormanlarının bazı ölü örtü özelliklerinin ekolojik faktörlere göre değişiminin araştırılması
Research on change in some litter properties of the pure oriental spruce (Picea orientalis (L.)) according to some ecological factors in Kumbet plateau forests, Giresun
  1. Tez No: 593191
  2. Yazar: MUSTAFA GÖRMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN TÜFEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak İlmi ve Ekoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, Giresun İli Kümbet Yaylası mevkii saf Doğu Ladini (Picea orientalis (L.)) ormanlarının bazı ölü örtü özelliklerinin ekolojik faktörlere göre değişiminin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla belirli rakım aralıklarında (1.600 m. altı ve 1.800 m. üzeri ), ana ve ara bakılarda, farklı kapalılıktaki (1, 2 ve 3) Doğu Ladini (Picea orientalis (L.)) ormalarında ölü örtü miktarı (ağırlık Kg/Ha.), ölü örtüyü oluşturan bileşenleri ve miktarları (Ton/Ha.), ölü örtü kalınlığı (cm.), ölü örtünün hava kurusu ağırlığı (Ton/Ha.), ölü örtünün fırın kurusu ağırlığı (Ton/Ha.), ölü örtünün hava kurusu nem yüzdesi ve göğüs yüzeyi (cm² /Ha.) yapılan arazi ve büro çalışmaları ile tespit edilmiştir. Tespit edilen verilerin meteorolojik veriler, anakaya, eğim vb. faktörlerle olan ilişkileride değerlendirilerek; ölü örtünün bakı, rakım ve kapalılığa göre nasıl değiştiği tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda; Kozalak Ağırlığının gençlik olan güneşli alt rakımlarda en fazla, gençlik olmayan gölgeli üst bakılarda en az olduğu görülmüştür. Araştırma alanımızdaki bir ve iki kapalı alanlardaki dal, ibre, kozalak ve organik yaprak tabakası miktarları arasında pozitif anlamlı bir bağlantı bulunmaktadır. Bu durumdan ağaç miktarı dolayısıyla göğüs yüzeyi ve ölü örtü miktarını pozitif olarak etkilemiştir. Burada 3 kapalı meşcerelerde ölü örtü bileşenlerinin 2 kapalı meşcerelerden daha fazla olması beklentisi olmaktadır. Ancak ölçümlerde 3 kapalı meşcerelerdeki ölü örtü miktarı 2 kapalı meşcerelerden daha az çıkmıştır. Bu durum 3 kapalı meşcerelerde başta insan müdahalelerinin olmaması, meşcere altına fazla ışık giremediğinden doğal dal budanmasının olması vb. nedenlerle izah edilebilir. Araştırma alanımızdan elde edilen verilerde, güneşli bakılardaki hektardaki dal, kozalak ve organik yaprak tabakası miktarının gölgeli bakılardan daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Kümbet yöresinde meteorolojik verilere göre maximum rüzgârların güney ve güney batı yönlerinden esmekte olduğu belirtilmektedir. Bu da rüzgârın etkisinin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, some litter properties of the Giresun Kumpet Plateau Forest were ınvestigated according to some ecological factors. Fort these purpoeses, the amount of litter (weight kg / ha), litter thickness (cm), air dry and oven dry weight of the litter (ton / ha), air dry moisture percentage of litter (%) and diameter at breast-height (dbh) of trees in sampling areas (cm² / ha) were determined in Oriental Spruce (Picea orientalis (L.)) forests at different altitudes (below 1,600 m and above 1,800 m, in different canaopy and aspects). Litter properties were tried to correlate with meteorological data, aspect, altitude and canopy parameters. Cone weight was the highest in sunny slopes in lower elevations with seedling regeneration on forest floor. There were positive correlations among branch, litter and cone weights. In addition, dbh had positive correlation with these parameters, too. There was more litter in forest floor of canopy closure class II compared to class III. This could be explained by decreased leaf area, and increased branch drop in dense stands. The amount of litter, cone and branch weights in southern slopes were higher than in northern slopes.