Gestasyonel diyabetli hastalarda ağır metal düzeyleri
Heavy metal levels in patients with gestational diabetes
- Tez No: 593203
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SERTESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Sudan daha fazla bir yoğunluğa sahip olan ağır metaller aslında doğal elementlerdir. Endüstriyel, tarımsal , medikal, evsel ve teknolojik uygulamalarda kullanımlarının artmasıyla insan maruziyeti buna bağlı olarak artmıştır. Ağır metallerden arsenik, kurşun, bakır ve cıva etkisi üreme sistemi ve özellikle büyümekte olan fetüs için toksiktirler. Çünkü anneden çocuğa ve doğrudan büyüyen fetal dokuya geçerler. Arsenik, kurşun, bakır, cıva v.b ağır metaller gebelik komplikasyonları ve yeni doğan anormalliklerine neden olmaktadırlar. Ayrıca tip 2 diyabet ve benzeri metabolizmaları içeren GDM açısından risk teşkil ettiği çalışmalarda ortaya konulmuştur Bu çalışmada gebelerin ağır metal düzeyleri İndüktif eşleşmiş plazma kütle spektrometresi (ICP-MS) tarafından tayini ile sağlıklı ve GDM'li gebeler arasında ki farkların araştırılması amaçlanmıştır. GDM'li gebeler ile sağlıklı gebeler arasında ağır metal düzeyleri arasında anlamlı farklar bulundu. Gestasyonel diyabet teşhisi konmuş gebelerde idrar selenyum ve çinko ortalama değerlerinin sağlıklı gebelere göre daha yüksek, idrar kurşun seviyesi ise daha düşük ölçülmüştür. Yüksek selenyum ile GDM'nin ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Endojen veya eksojen insülinin, böbrek tübülleri üzerindeki etkisi sonucu idrardan yüksek çinko atilımına neden olduğu ve bu bağlı olarak hipergliseminin çinko eksikliğine neden olduğu düşünülmektedir. İdrar selenyum ve çinko seviyesi artıkça idrar kurşun seviyesi azalmaktadır. İdrar selenyum ve çinko seviyesinin, idrar kurşun üzerinde ki etkisi daha detaylı çalışmalarla incelenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Heavy metals are natural elements with a higher density than water. Human exposure increased with increasing use of heavy metals in industrial, agricultural, medical, domestic and technological applications. Among heavy metals, arsenic, lead, copper and mercury have toxic effects on the reproductive system and especially on the growing fetus. They are easily transported to the child and growing fetal tissue from mother. Heavy metals such as arsenic, lead, copper, mercury, etc. cause pregnancy complications and newborn abnormalities. In addition, it has been demonstrated in studies that they pose a risk for GDM, a disease that share similar mechanisms with type 2 diabetes. In this study, it was aimed to compare the heavy metals levels between healthy and GDM pregnant women using inductively coupled plasma mass spectrometry (ICP-MS). Significant differences were found between healthy pregnant women and GDM pregnants in terms of heavy metal levels. In pregnant women diagnosed with GDM, urine selenium and zinc mean values were higher and urine lead level was lower than healthy pregnant women. High selenium levels are thought to be related to GDM. It is hypothesized that endogenous or exogenous insulin causes high zinc levels due to their effect on kidney tubules, hence, hyperglycemia is a cause of zinc deficiency. The urine lead level decreases as the level of urine selenium and zinc increases. The effects of urinary selenium and zinc levels on urine lead level need to be examined in more detailed studies