Türk-Sih ilişkileri (1526-1857)
Turk-Sikh relations (1526-1857)
  1. Tez No: 593216
  2. Yazar: TOLGA FERMANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VARİS ÇAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Sihizm Kuzey Hindistan'da, Türk ve İslam tesirleri ile ortaya çıkmış bir inançtır. Sihlerin dini ve sosyal gelişimleri de Babürlü ve Dürrani imparatorluklarının yönetimleri altında devam etmiştir. Türkler İslam'ı Hindistan'a taşırken yerel kültürel ve dini yapılara da tesir etmişlerdir. Sihler ise Hindu inancını Türklerin (ve kısmen diğerlerinin) getirdiği İslam öğretileri ile yorumlayarak yeni bir din ortaya çıkarmışlardır. Türklerin Sih dinine tek etkisi de bu değildir. Sih inancının temellerinin atıldığı (Guru Nanak'tan Guru Gobind Singh'e) on Guruluk dönem, (Babür'den Evrengzib'e) Babürlülerin de en güçlü oldukları devirdir ve Sihliğin ana yurdu olan Pencap da Babürlü egemenliği altındadır. Sihler, gittikçe bir Hindu mezhebinden bir dine ve nihayet bir topluma, bir millete dönüşmüşlerdir. Bu dönüşümü etkileyen güçlerin en önemlilerinden biri de Türklerdir. Yapılan savaşlar ve çatışmalar, isyanlar, iki Sih Gurusunun şehit edilmesi, çeşitli Sih önderlerinin Babürlü ve Dürranilerce öldürülmesi Sih dinini gittikçe daha siyasi ve askeri bir yapıya büründürmüştür. Babürlü hükümdarları, prensleri, askerleri (Babür, Evrengzib, prens Muazzam vb.), Sih kutsal metinleri olan Guru Granth Sahib ve Dasam Granth'a dahi girmiş, şehitlik, tek tanrı inancı gibi pek çok Arapça ve Farsça kökenli İslami terim ve mantık (yine Guru Tegh Bahadur'un isminde de görüldüğü gibi Türkçe kavramlar da) Sihliğe olduğu gibi geçmiştir. Çalışmamızda da Sihlerin nasıl dini bir tarikattan sosyal ve militarist bir topluma dönüştüklerini ve bu değişime Türklerini etkilerini, Türk-Sih ilişkileri bağlamında incelemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Sikhism is a religion that evolved in North India with Turkish and Islamic influences. The religious and social development of the Sikhs continued under the rule of the Babur and Dürrani Empires. While Turks carried Islam to India, they also influenced local cultural and religious structures. The Sikhs have created a new religion by criticized the Hindu faith with the teachings of Islam brought by the Turks (and partly others). This is not the only effect of Turks on their religion; The ten Guru periods (Guru Nanak to Guru Gobind Singh) in which the foundations of the Sikh belief were laid, is also the era (Babur, Aurangzeb) in which the Baburs were most powerful and Punjab, the homeland of Sikhism, is also under the rule of Babur Empire. The Sikhs have gradually become a religion, a society, finaly a nation, from a Hindu sect. The most important ones that influenced this transformation were the Turks. Battles and conflicts, rebellions, martyrdom of two Sikh Gurus, the killing of various Sikh leaders by the Baburs and the Durranis have made the Sikh religion more political and military. Babur rulers, princes, soldiers (Babur Aurangzeb, prince Muazzam) entered Guru Granth Sahib and Dasam Granth, who were Sikh scriptures; many Arabic and Persian Islamic terms and logic, such as martyrdom, monotheism (as seen in the name of Guru Tegh Bahadur, Turkish concepts too), were passed on to the Sikhism. In our study, we will try to examine how the Sikhs transformed from a sect into a social and militarist society and the effects of the Turks on this change in the context of Turkish-Sikh relations.