The Donbas conflict as a form of hybrid warfare: A neoclassical realist analysis
Hibrid savaş örneği olarak Donbas çatışması: Neoklasik realist bir analiz
- Tez No: 593217
 - Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
 - Yıl: 2019
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 432
Özet
Ukrayna'da 2013 yılının sonlarına doğru gerçekleşen Euromaidan gösterileri Donbas bölgesinin istikrarsızlaştırılmasını tetiklemiştir. Birkaç girişime rağmen, son 5 yıl boyunca Donbas'ta yaşanan çatışmaya kalıcı bir çözüm bulunamamıştır. Bu araştırma, Ukrayna'nın Donbas bölgesindeki savaşın ortaya çıkmasını ve yürütülmesini açıklayabilecek hangi faktörlerin olduğu sorusuna cevap vermeye çalışıyor. Bu bağlamda, çalışma, Rusya'nın hibrit savaş yöntemiyle çatışmaya dahil olmasının yanı sıra Ukrayna'nın iç faktörlerini de ortaya koyarak Donbas Çatışması konusundaki anlayışımızı genişletiyor. Ukrayna'nın yerel dinamikleri veya uluslararası faktörlerle Donbas'taki çatışmayı açıklamaya çalışan bazı araştırmacıların mevcut görüşlerinin aksine, bu tez, soruna bütünsel bir yaklaşım sağlamak için Rusya'nın bir dış aktör olarak Ukrayna'nın yerel faktörleriyle birlikte göz önüne alınması gerektiğini savunuyor. Anahtar
Özet (Çeviri)
The Euromaidan demonstrations in Ukraine which occurred at the end of 2013 provoked destabilization of Donbas region. Despite several initiatives there has been no lasting solution to the conflict in Donbas for the past 5 years. This research seeks to answer the question, that which factors could explain the outbreak and the conduct of the war in Donbas territory of Ukraine? In this context, this work broadens our understanding on the Donbas Conflict by revealing the internal factors of Ukraine as well as Russia's involvement in the conflict through hybrid war method. Contrary to the current views of some researchers who point out either domestic dynamics of Ukraine or international factors to explain the conflict in Donbas, this thesis argues that Russia as an external actor should be taken into consideration along with the domestic factors of Ukraine to provide holistic standpoint in studying the conflict.