The experıences of refugee women: fındıngs from a communıty-based partıcıpatory research
Türkiye' deki mülteci kadınların göç deneyimleri: Toplum temelli katılımcı araştırma bulguları
  1. Tez No: 593224
  2. Yazar: ELİF TUĞÇE GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE GÖKALP, PROF. DR. ÖZGÜR ERDUR BAKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki mülteci kadınların deneyimlerini nitel bir metodoloji kullanarak araştırmaktır. Bu bağlamda mülteci kadınların göç deneyimlerine ilişkin veriler toplanmıştır. Araştırmacı katılımcıları kırılgan veya dayanıklı yapan unsurlar ve katılımcıların cinsiyetlerinin onların göç sürecindeki rolü üzerinde durmuştur. Veri toplama sürecinde yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yapılmış, anekdot kayıtlarıyla veri çeşitlemesi sağlanmıştır. Çalışmaya yaş ortalamaları 23.71 olan yedi mülteci kadın katılmıştır. Veri analizi sürecinde yorumlayıcı fenomenolojik analiz yöntemi kullanılmış ve NVIVO 12 olarak adlandırılan analiz programından yararlanılmıştır. Çalışmanın sonucunda; mülteci kadınların, psiko-sosyal yaşantılarında kırılganlıklarını artıran birçok faktörün yanında onların dayanıklı olabilmelerine destek olan içsel ve dışsal faktörlerin olduğu ortaya çıkmıştır. Mülteci kadınların dayanıklılıkları; kullandıkları başa çıkma stratejileriyle, umutla, maneviyatla, sosyal destek sistemiyle ve kişisel özellikleriyle arttığı gözlemlenirken; travmatik deneyimler, yaşam koşulları, ayrımcılık, yabancılaşma ve dile dayalı sorunların kırılganlıklarını artırdığı ortaya konmuştur. Bunun yanında yerleştikleri ülkenin sosyokültürel bağlamının getirdiği özgürleşmeyle mülteci kadınlar, geleneksel normlar ile dış dünya arasında dengeli bir pozisyon oluşturma gayreti içerisinde oldukları bulunmuştur. Sosyo-kültürel açıdan kırılgan olduğu düşünülen mülteci kadınların, savaş, göç gibi durumlarda dayanıklı olduğu ortaya konmuştur. Mülteci kadınların dayanıklılık anlayışlarının alan yazında bilinen anlayışlardan farklılaştığı bulunmuştur. Çalışma verileri; ruh sağlığı uzmanlarına, karar mekanizmalarına ve sivil toplum örgütlerine; mülteci kadınların dayanaklılıkları ve dayanıklılıklarını etkiyen faktörler hakkında kaynak oluşturarak mülteci kadınlar için uyum sürecini kolaylaştırabilir.
Özet (Çeviri)
This study explored the experiences of refugee women in Turkey by employing a qualitative methodology. The researcher was aimed to understand the experiences of refugee women by collecting data related to their vulnerabilities, resilience, and the role of gender. The semi-structural in-depth interviews combined with anecdotal records conducted with refugee women (n=7, M=23.71) who resettled in a small city in the Black Sea Region of Turkey. The interpretative phenomenological analysis was utilized with the help of NVIVO 12 program. Results indicated that refugee women were experiencing a tremendous amount of difficulties and issues that exacerbate their vulnerabilities. Despite all these hardships, refugee women were also found to have both internal and external resilience strategies to be empowered and bounced back quickly. While refugee women's resilience enhanced by the coping, hope, spirituality, support system and the personal characteristics; It might be hindered by the role of traumatic experiences, living conditions, discrimination, and language-based problems. Refugee women also were found that the one who negotiate balanced positions between traditional-cultural norms and the outside world because of the emancipation. Even though refugee women were socio-culturally vulnerable; they were resilient in conflict-related situations. The findings suggest that if counselors, policymakers, and non-governmental organizations gain inside about resilience of refugee, they may implement a need-based plan to facilitate the adjustment process of refugee women.