Güncel sanatta anlam dönüşümü
Transformation of meaning in contemporary art
  1. Tez No: 593226
  2. Yazar: PELİN DİLARA ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Araştırma, göstergebilim ve post-yapısalcı düşüncenin anlamın yapıta ikincil ve bu açıdan mutlakiyetten yoksun olduğu iddiasını benimseyerek 'sanatçı - sanat yapıtı - izleyici' üçgeninde anlamın tesisini sorunsallaştırmaktadır. İlksel anlatıdan günümüze anlam üzerinde belirleyici olan mimesis, ikonografi, estetik ve metin gibi çeşitli faktörlere işaret edilerek güncel sanat söz konusu olduğunda anlam üzerindeki bu geleneksel tahakkümün nasıl dönüştüğü gösterilmektedir. Böylece güncel sanat yapıtında anlamın bağlamsal niteliğine dikkat çekilerek, anlam çözümlemesi yapma konusunda elverişli olan farklı yöntemler aracılığıyla anlamın çoğulluğu vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The research problematizes the establishment of meaning in the triangle of 'artist - artwork - audience' by adopting the claim of semiotics and post-structuralist thought that meaning is secondary in work and devoid of absoluteness in this respect. When it comes to contemporary art, how this traditional domination over meaning has evolved is shown by pointing out various factors such as mimesis, iconography, aesthetics, and text which are decisive on meaning from primitive narrative to present. Thus, by emphasizing the contextual nature of meaning in contemporary artwork, the plurality of meaning is emphasized by means of different methods suitable for analyzing meaning.