Defter ve belgeleri ibraz etmeme suçu
The neglect or refusal in submitting tax rolls and relevant documents
- Tez No: 593229
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AKSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Defter ve belgelerin ibraz edilmemesi, VUK kapsamında hem bir kabahat hem de gizleme suçu olarak düzenlenmiş ve çeşitli yaptırımlar getirilmiştir. Yaptırımlar getirilerek toplumsal düzenin ve vergi sisteminin aksamadan ilerlemesi amaçlanan ibraz etmeme fiilinin kanunda düzenleniş biçimi açısından, kanun koyucunun toplumsal çıkarları bireyin çıkarların önüne koyduğu anlaşılmaktadır. Bu bakımdan bazı bireysel hakların belli açılardan kısıtlanmasına hatta yok sayılmasına sebep olan kanuni düzenleme, geliştirilmeye muhtaçtır. Tezin ilk bölümünde, suç ve ceza kavramları ile bunların vergi hukukundaki yeri ve vergi kaçakçılığı suçu incelenmiştir. VUK'ta, vergi kaçakçılığı suçunun belirli fiillerin icrası sonucu oluşacağı düzenlendiğinden bu fiiller birer birer ele alınmıştır. Suçun özel beliriş biçimleri ise nitelikli hal, suça teşebbüs ve içtima başlıkları altında açıklanmıştır. Suç kısmında verilen ön bilginin ardından ceza tanımlaması yapmak adına yaptırım türleri, vergi hukukunda ele alınış biçimi incelenmiştir. Ceza genel hukukunda olduğu gibi vergi ceza hukukunda da cezaları ortadan kaldıran haller belirtilmiştir. Aynı zamanda vergi hukuku kapsamında kabahat ve suç farkları da açıklanmıştır. İkinci kısımda gizleme suçu açıklanmış, bu suçun hem TCK hem de VUK bakımından düzenlenmesine rağmen farklı fiilleri kapsamlarına aldığı belirtilmiş ve farkları incelenmiştir. Daha sonra defter ve belgeleri ibraz etmeme fiilinin suç oluşturduğu durumlar ele alınmıştır. VUK kapsamında defter ve belgelerin ibraz edilmemesi fiilinin suç oluşturması için gereken şartlar ele alınmıştır. Bu şartlar da içtihatlarla desteklenmek suretiyle açıklanmıştır. Defter ve belgeleri ibraz etmeme suçunun özel beliriş şekilleri ve cezai yaptırımı açıklanmıştır. Aynı zamanda konuya eleştirel bir bakış getirilerek; yasa ve uygulamanın çelişkileri, fail bakımından susma hakkının kullanılması durumu ve yargılama usulleri açısından ne bis in idem prensibinin uygulanabilirliği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Neglect or refusal of tax rolls and relevant documents has been regulated both as a misdemeanor and a crime within the scope of the Tax Procedure Law and various sanctions have been imposed accordingly. Due to develop the social order and run the tax system without disruptions, it is obvious that the legislator put the public interest one step ahead of the interest of the individuals. In this respect, the legal regulation, which causes certain individual rights to be restricted or even ignored in some respects, is necessary to be developed. In the first part of the thesis, the terms of the crime and the punishment and their grounds in tax law were examined. Since the Tax Procedure Law regulates conditions the occurrence of the tax evasion crime with the execution of certain acts, these acts are handled one by one. Special circumstances of the crimes in terms of attempts of crimes, chain reactions and joinder of offences are analyzed. After the basic information about the crime, various sanctions of this crime and their scope in tax law is explained. Circumstances which allow exemption from punishment are also stated in criminal tax law, as it were in criminal law. At the same time, differences between the misdemeanor and the crimes in tax law is examined. In the second part, hiding crime is explained and despite being regulated both in TCC and TPC; it is analyzed that, the scope of acts which have been regulated in these codes are different. Then, the conditions which cause the refusal of tax rolls and relevant documents to be regarded as a crime are explained. The circumstances of refusal of tax rolls and relevant documents in the scope of the TPC are examined. These conditions are also explained and supported by the case law. The special appearance of the crime of neglect/ refuse to present tax rolls and relevant documents and the punishment of the crime is described. Moreover, a critical approach is brought to the topic in terms of the contradictions of the regulations and the practice, the right to remain silence by the perpetrator and applicability of the principle of ne bis in idem in a proceeding is examined.