Gelecek kaygısı ve sürdürülebilirliğin marka tutumu ve satın alma niyeti üzerine etkisi: Beyaz eşya sektöründe bir araştırma
The effect of future anxiety and sustainability on brand attitude and purchase intention: A research on whitegood brand
  1. Tez No: 593230
  2. Yazar: MAKBULE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA MÜGE ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Global Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Çalışmanın amacı, gelecek kaygısı olgusu ile sürdürülebilirlik ilişkisi ve bu değişkenlerin tüketicilerin markaya yönelik tutum ve satın alma niyetlerine etkisini tespit etmektir. Araştırmanın temel problemi, tüketicinin tercihlerinin belirleyicilerinin gelecek kaygısı ve sürdürülebilirlik ekseninde gelişip gelişmemesinin analizidir. Bu kapsamda da öncelikli olarak çevre sorunları konusunda detaylı bilgi verilmiştir. Çalışmanın teorik kısmı, istatistik analiz kısmına ışık tutması amacı ile sürdürülebilirlik ve gelecek kaygısı konusu etrafında, sürdürülebilirlik çalışmalarına değinmektedir. Sürdürülebilir tüketim ve markaya yönelik tutum analizlerinin yapılması konusunda çalışma şekillenerek, sürdürülebilirlik kavramının ve Arçelik markasının sürdürülebilirlik konusunda yapmış olduğu çalışmalar ele alınmıştır. Arçelik markasına karşı tüketicilerin marka tutumları ve satın alma niyetlerine ait analizler, gelecek kaygısı ve sürdürülebilirlik ekseninde irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is concerns about the future and sustainability are taken into consideration by assessing the approach to brands and the intention to purchase of the consumers. The fundamental problem of this research is the analysis of that whether the determinants of consumers preferences emerge by concerns about the future and sustainability or not. In this context, the detailed information about foremost environmental problems has been provided. The theoretical part of this work mentions the sustainability works with regard to sustainability and concerns about the future in order to assist the statistical analyses. Meanwhile the analysis of the approach of the consumers to the brand and understanding the behavior of green consumers is undergoing, what the brand of Arcelik has accomplished about sustainability and the term sustainability has been reviewed. The approach and the intention to purchase of consumers to the brand of Arcelik has been scrutinized with regard to sustainability and concerns about the future.