Electromagnetic scattering from anisotropic inhomogeneous impedance cylinder of arbitrary shape above pec surface
Mükemmel iletetken düzlem üzerinde bulunan homojen olmayan keyfi kesitli anizotropik empedans silindirinden elektromagnetik dalgaların saçılması
- Tez No: 593239
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ SERKAN TEZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada TE veya TM düzlemsel bir dalga ile aydınlatılmış mükemmel bir düzlem üzerinde bulunan homojen olmayan keyfi kesitli anizotropik bir empedans silindirinden elektromagnetik dalgaların saçılması incelenmiştir. Saçılma probleminin çözümünde saçılan TM ve TE dalgaları tek tabakalı bir potansiyel olarak ifade edilmiştir. Sınır koşulu ve tek tabakalı potansiyellerin sıçrama bağıntıları kullanılarak yüzey üzerinde bir integral denklem elde edilmiş ve bu denklem üstel yakınsama özelliğine sahip Nyström yöntemiyle çözülmüştür. Elde edilen sonuçlar analitik çözümü mevcut olan boş uzayda elektromagnetik dalgaların homojen olmayan dairesel anistropik empedans silindirinden saçılmasına ilişkin sonuçlarla karşılaştırılmış ve sonuçlar arasında iyi bir uyum gözenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the electromagnetic scattering from anisotropic inhomogeneous impedance cylinder of arbitrary shape located above perfect electric conducting (PEC) surface is investigated for both TM and TE plane wave illuminations. In the solution of scattering problem, scattered TE and TM fields are represented as single layer potentials. Using the boundary condition and jump relations of single layer potential on the boundary, boundary integral equation is obtained and solved via computation effective Nyström method which has exponential convergence property. The results obtained by this method are compared with those obtained by analytical method whose solution available for electromagnetic scattering of inhomogeneous anisotropic impedance circular cylinder in free space and good agreements between this method and analytical method are observed.