Ankara'da ambulansların en uygun konumlarını bulmak için bir CBS çözümü
A GIS solution to find optimal locations of ambulances in Ankara
  1. Tez No: 593271
  2. Yazar: MUHAMMAD AMEEN ABBAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT TUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Ambulans hizmeti günümüzün sağlık sisteminde özellikle yolda bir kaza olduğunda veya hastanın hastanede taşınması zor olan bir yerde olduğunda çok önemlidir. Bir hastayı hastaneye nakletmek kolay gibi görünmektedir ancak gerçek durumlarda, trafik yoğunluğunun yüksek olduğu ve hastaneden uzak bölgelerde özellikle yoğun saatlerde oldukça zor olmaktadır. Ancak, Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) bu soruna bir çözüm sunar ve dünyadaki diğer ülkelere uygulanır. Bu çalışmada, Ankara'da ambulans hizmeti için ağ analiz aracıyla CBS çözümü kullanılmıştır. Amaçı acil müdahale için en uygun ambulans yerini bulmaktır. Bu çalışma, acil sağlık hizmetlerini iyileştirmek için bölgeye kaç ambulans istasyonunun eklenmesi gerektiğini ve acil müdahale gerektiren dış hastaya ambulans göndermesi gereken en yakın hastaneyi de analiz edecektir. Bu çalışmada analiz bölümü için kullanılan veri, Ankara'daki devlet hastaneleridir ve bulundukları gerçek yerler itibariyledir. Seçilen tüm hastanelerin adı ve adresi, uygulamada ağ veri kümesi olarak tanınması için Microsoft Excel'e csv dosya formatı olarak kodlanmıştır. Analiz üç farklı aşamadan oluşur ve ArcGIS uygulaması kullanılarak yapılır. Analiz sonuçlarının alınmasından sonra ambulans hizmetinin daha da iyileştirilmesi için ek istasyonlar önerildi. Bu çalışmanın sonucu, Ankara'nın acil sağlık hizmetlerine katkıda bulunabilir ve diğer şehirlerde de uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
Ambulance service is very important in today's health care system especially when an accident happens on the road or in a place where a patient is difficult to transport in hospital. Transporting a patient to the hospital seems easy but in actual situations, it is quite difficult especially during rush hours when the volume of traffic is high and in the areas far from the hospital. However, the Geographical Information System (GIS) provides a solution to this problem and it is applied to other countries around the world. In this study, the GIS solution through its network analysis tool was used for ambulance service in the city of Ankara. The purpose is to find the optimal location of an ambulance for emergency response. This study will analyze how many ambulance stations must be added in the area to improve the emergency medical services and it will analyze the nearest hospital that should send an ambulance to the outside patient that needs an emergency response. The data used in this study for the analysis part were public hospitals in Ankara through their actual locations. The name and address of all selected hospitals were encoded to Microsoft Excel as CSV file format in order to recognize it as network dataset in the application. The analysis is composed of three different phases and conducted using the ArcGIS tool. After getting results of the analysis, additional stations were proposed for further improvement of ambulance service. The result of this study can contribute to the emergency medical services of Ankara and can be applied in other cities.