PISA 2015 verileri ve ülkelerin gelişmişlik düzeyleri ile öğrencilerin fen okuryazarlığının incelenmesi
PISA 2015 data and development levels of countries and study of science literacy of students
  1. Tez No: 593279
  2. Yazar: GİZEM ULUKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, seçili ülkelerin gelişmişlik düzeyleri ile öğrencilerin fen okuryazarlığı arasındaki ilişkisi araştırılmıştır. Araştırmada veri kaynağı olarak PISA 2003-2015, OECD 2015 eğitim, bilim ve teknoloji raporları kullanılmıştır. Çalışmamızda PISA sonuçlarına göre ortalamada, ortalamanın altında ve üstünde ikişer ülke olmak üzere OECD üyesi Türkiye, Almanya, Kanada, İspanya, Fransa ve İtalya'ya ait veriler karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Ayrıca öğrencilerin fen okuryazarlığı üst düzey beceri puanları üzerinde okul ve öğrenci kişisel özelliklerinin ilişkisi olduğu düşünüldüğünden PISA 2015 raporlarından tarama yöntemiyle elde edilen veriler de analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Bu özellikler öğrencilerin yeteneklerine göre aynı ve farklı sınıf içerisinde sınıflandırılması, öğrencilerin gün boyu okul içinde ve dışında internet kullanım süresi, öğrencilerin ilk bilgisayar edindikleri yaş, öğrencilerin okul değiştirme durumları ve anaokuluna gitme durumları gibi özelliklerdir. Bu araştırmada PISA fen okuryazarlığı puanları bağımlı değişken iken, ülkelerin gelişmişlik ve kalkınmışlık göstergeleri bağımsız değişken olarak kabul edilmiştir. Araştırmada kullanılan PISA 2015 fen okuryazarlığı verileri nihai raporlardan, ülkelerin gelişmişlik düzeylerine ait veriler ise OECD'nin hazırlamış olduğu“Education at a Glance”,“Science and Technology”,“Information Technology”raporlarından hazır şekilde alınmış ve SPSS programı aracılığı ile korelasyon analizi yapılarak aralarında anlamlı bir ilişki olup olmadığı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between development levels of selected countries and students' science literacy was investigated. PISA 2003-2015, OECD 2015 education, science and technology reports were used as data sources in the research. According to the PISA results in this study average, below average and over two-OECD countries, including Turkey, Germany, Canada, Spain, France and Italy have been examined data from a comparative perspective. In addition, the data obtained from the PISA 2015 reports by the survey method was analyzed and interpreted since it was thought that there was a relationship between school and student personal characteristics on the students' high level skill scores of science literacy. These characteristics include the classification of students in the same and different classrooms according to their abilities, the duration of internet use in and out of school throughout the day, the age at which the students acquire their first computer, the changing status of students and their attendance to kindergarten. In this study, while PISA science literacy scores were dependent variables, development and development indicators of countries were considered as independent variables. PISA 2015 science literacy data used in the study were obtained from final reports. The data on the development levels of the countries are obtained from the reports“Education at a Glance”,“Science and Technology”and "Information Technology' prepared by the OECD.