Tagging and action graph generation for recipes
Yemek tariflerini etiketleme ve çizge üretimi
  1. Tez No: 593329
  2. Yazar: MEHMET ÖZGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR DUYGULU ŞAHİN, YRD. DOÇ. DR. GÖNENÇ ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Hayatın içinde birçok farklı formda bulunan talimatlar günlük hayattaki işlerimizi yerine getirebilmek için önemlidir. Bu talimatların makinenelere öğretilerek otomatik olarak robotlara yaptırılması faydalı olabirir. Sistemlerin doğru işlediğini talimatlara göre kontrol edecek sistem tasarımları özellikle kritik görevler için çok önemlidir. Bu tezde, bir görevin iş adımlarını talimatlardan faydalanarak otomatik olarak çıkarmak amaçlanmaktadır. Tarifler, takip edilmesi kolay ve çok miktarda bulunabilen talimatlara örnektir. Bir tarifi nasıl adım adım pişireceğinizi anlamak, doğal dil işleme teknikleri ile eylemlerin, işlemlerin, araçların ve aralarındaki ilişkilerin çıkarılmasını gerektirir. Eylemleri ve bağlı bileşenleri netleştirmek ve çıkarmak için denetimli ve kural tabanlı bir model önerlmiştir. Tamamiyle denetimli öğrenme yerine, daha basit doğal dil işleme teknikleri kullanılarak eylemler ve bileşenleri arasında isim varlık ilişkisi bulunur ancak tariflerin iş akışı sonunda kural tabanlı bir yöntemle üretilir. Önerilen modeli denetimsiz öğrenme yöntemleriyle karşılaştırıldığında sistemin bütününü çözmek yerine daha küçük ve iyi çalışılmış doğal dil işleme yöntemlerinin çıktısını kullanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Processing instructions is significant to accomplish daily tasks. Instructions can be found in many different forms for a variety tasks. Machine understanding of instructions, similarly, can be beneficial for artificial agents/robots to perform a task automatically. Building systems checking if a task is carried-out in conformity with the instructions is important for many mission critical tasks, for instance factories, workers who repair the electronic devices etc. In this thesis, it is aimed to automatically extract the steps of a certain task with the aid of instructions. Instructions dataset is needed to train model and extract the steps of a task. Recipes are the examples of instructions that are easy to follow and can be found in large quantities. Understanding of how to cook a recipe step by step requires extraction of course of actions, ingredients, tools and, the relationships between each other through Natural Lan- guage Processing (NLP) Techniques. Supervised and rule-based model is proposed to clarify and extract actions and components. Instead of a fully supervised method, NLP Techniques are used to find relations between components and actions in the text. The workflow of the recipes are finally produced by a rule-based method. When compared to a state-of-the-art unsupervised method which models the task as a whole, the proposed method benefits from the output of smaller and well-studied NLP Techniques.