Bir mermer ocağında faaliyet tabanlı maliyet analizi
Activity based cost analysis in a marble quarry
  1. Tez No: 593359
  2. Yazar: ALPASLAN KANTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Globalleşen dünyada işletmeler açısından rekabet koşulları gittikçe sertleşmektedir. En az maliyetle maksimum kârlılığa erişmek, firmaların göz ardı edemeyeceği bir noktaya ulaşmıştır. Gerek yerel gerekse de uluslararası pazarlarda söz sahibi olabilmek için işletmelerin maliyet hesaplamalarını sağlam bir temele oturtmaları gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, maliyet muhasebesi sistemindeki eksiklikleri gidererek mermer ocağı işletmesinde verimliliği arttırma amacı taşımaktadır. Çoğu işletmenin maliyet muhasebesi başarılı yapılmamakta ve doğru maliyet değerleri tespit edilememektedir. Bu nedenlerden dolayı işletmelerin maliyet, kar ve satış fiyatı hesaplarında hatalar ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada Faaliyet Tabanlı Maliyetleme (FTM) sistemi kullanılarak bir mermer ocağında üretilen 1 m3 mermer bloğunun birim maliyetinin hesaplanarak maliyet analizi yapılmıştır. Yapılan çalışmada, işletmenin mevcut maliyet sistemi analiz edilmiş olup, elde edilen sonuç FTM uygulamasından elde edilen sonuç ile karşılaştırılmıştır. Sonuçta, geleneksel maliyet muhasebesi sistemi ile 1 m3 mermer blok üretim maliyeti 204,4 TL, faaliyet tabanlı maliyet muhasebesi sisteminin uygulanması ile 1 m3 mermer bloğun birim maliyeti 129,3 TL olarak hesaplanmıştır. Buna göre, firmanın kullandığı geleneksel maliyet muhasebesi sisteminin üretilen malzemeye daha fazla maliyet yüklediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In a globalizing world, competition conditions are becoming more stringent for businesses. Achieving maximum profitability with minimum cost has reached a point that companies cannot ignore. In order to have a say in both local and international markets, companies need to put their cost calculations on a solid basis. The aim of this study is to increase the efficiency of marble quarry by eliminating the deficiencies in the cost accounting system. Most businesses are not successful in cost accounting and accurate cost values ​​cannot be determined. Because of these reasons, errors arise in the cost, profit and sales price calculations of the enterprises. In this study, unit cost of 1 m3 marble block produced in a marble quarry is calculated by using Activity Based Costing (ABC) system. Cost analysis is performed in this study. As a result, production cost of 1 m3 marble block is 204,4 TL with traditional cost accounting system and unit cost of 1 m3 marble block is calculated as 129,3 TL with the implementation of activity based cost accounting system. Accordingly, it has been determined that the traditional cost accounting system used by the firm imposes more cost on the produced material.