Organik boya tabanlı dalga kılavuzlu lüminesant güneş yoğunlaştırıcıların optik tasarımlarının optimizasyonu ve yeni bir optik sistem tasarımının önerilmesi
The optimization of organic dye based and waveguide luminescent solar concentrators' optic design and a proposal for a new optical system
- Tez No: 593416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temiz Tükenmez Enerjiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Güneş Enerjisi sistemlerine yapılan yatırımlar ve Ar-Ge çalışmalarının sonucunda farklı fotovoltaik sistemler ortaya çıkmıştır. Bu sistemlerin birçoğu sahada kullanıma daha elverişlidir. Bugün yapılan güneş enerjisi yatırımlarında görülmektedir ki elektrik tüketimin daha yoğun olduğu şehir merkezlerinde yapılacak fotovoltaik sistem yatırımlarına da ihtiyaç vardır. Bu ihtiyacı daha verimli ve düşük maliyetli bir şekilde giderecek yeni bir panel tasarımına ihtiyaç vardır. LGY sistemler, daha az güneş gözesi kullanılması, ucuz optik malzemelerle tasarlanması ve takip sistemine ihtiyaç duymaması sebebiyle binaya entegre fotovoltaik sistem olarak önerilmiştir. Bu tez çalışmasında, modelleme ve simülasyon araçları kullanılarak üç farklı boyut (10x10 cm2, 30x30 cm2, 50x50 cm2) için en verimli panel tasarımı gerçekleştirilmiştir. Bu tasarımlar esnasında LGY sistemlerin kalınlık, boya özellikleri ve miktarı, ayna konfigürasyonu gibi parametrelerinin cihazın optik verimiyle olan ilişkisi irdelenmiş ve her boyut için en iyileme çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmalar sonucunda 10x10 cm2 cihazlar için %14,0, 30x30 cm2 cihazlar için %14,2 ve 50x50 cm2 cihazlar için %13,7 değerlerinde optik verime ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Diverse photovoltaic systems emerged as a result of investments to solar energy systems and research-development activities. Most of those systems are more suitable for field-usage. Today, it is seen through the investments to solar energy systems that, there is also a need of photovoltaic system investments in city centers where electricity consumption is more intensive. Accordingly, there is a need of a new solar panel design by which the electricity need can be satisfied in a more productive and cost-efficient way. Luminescent Solar Concentrator systems have been proposed as a photovoltaic system which is integrated in the building, as in this way, less solar cells are used, the design can be made with cheap optical materials and there is no need of a tracking system. In this thesis, the most efficient panel design for three different dimensions (10x10 cm2, 30x30 cm2, 50x50 cm2) has been realized by using modeling and simulation tools. During these designs, the relationship between the parameters such as thickness, paint characteristics and quantity, mirror configuration of the Luminescent Solar Concentrator systems and the optical efficiency of the device were examined and optimization studies were performed for each dimension. As a result of these studies, optical efficiency of 14% for 10x10 cm2 devices, 14.2% for 30x30 cm2 devices and 13.7% for 50x50 cm2 devices were achieved.