Yaz spor okullarına devam eden çocuk ve adölesanların antrenman sırasındaki hidrasyon durumlarının değerlendirilmesi
Evoluation of hydration status of children and adolescents continuing summer sport schools during training
  1. Tez No: 593417
  2. Yazar: CANSU YALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, Fenerbahçe Spor Klubü'ne bağlı Yıldız Kanaryalar Spor Okulu'nda oynayan erkek sporcuların hidrasyon durumlarını saptamak amacı ile yürütülmüştür. 7-15 yaş arasındaki çocuk sporcuların dahil genel özellikleri, antrenman ve antrenman dışı olacak şekilde fiziksel aktivite düzeyleri, sıvı alım miktarları anket formları ile saptanmış; antropometrik ölçümleri Inbody720 cihazı ile ölçülmüştür. Hidrasyon durumları ise egzersiz öncesi ve sonrası refraktometre ile idrar özgül ağırlığı ve Armstrong 8'li renk skalası ile idrar renkleri ölçülerek saptanmıştır. Fenerbahçe Spor Kulübü'ne bağlı Yıldız Kanaryalar Spor Okulu'nda Ağustos 2017 - Eylül 2017 tarihleri arasında oynayan ve yaş ortalaması 10,78 ±2,53 olan 88 erkek çocuk sporcu ile yürütülmüştür. Sporcuların ağırlık ölçümü, detaylı vücut analizi ölçümleri, hücre dışı sıvı miktarları, idrar özgül ağırlığı, idrar rengi ölçümleri ile hidrasyon durumları saptanmıştır. Sporcuların antrenman öncesi ve sonrası vücut kompozisyon değerlerinde genel olarak anlamlı bir fark olmadığı saptanmıştır (P>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the hydration status of the male athletes who played in Yildiz Canaries Sports School of Fenerbahçe Sports Club. The general characteristics of children athletes between the ages of 7-15, including physical and non-training physical activity levels, the amount of fluid intake was determined by questionnaire forms; anthropometric measurements were measured with the Inbody720 instrument. Hydration status was determined by using refractometer and urine specific gravity before and after exercise and by measuring Armstrong 8 color urine color. The study was conducted with 88 boys who played between August 2017 and September 2017 at the Star Canaries Sports School of the Fenerbahçe Sports Club with an average age of 10.78 ± 2.53 years. Weight measurements of the athletes, detailed body analysis measurements, extracellular fluid amounts, urine specific gravity, urine color measurements and hydration status were determined. There was no significant difference between the body composition values of the athletes before and after the training (P> 0.05).