Örgütlerde dedikodunun bireysel farklılıklar bağlamında incelenmesi
Examination of gossip in organizations in the context of individual differences
- Tez No: 593429
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada örgütlerde dedikodunun bireysel farklılıklar bağlamında incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda örgütsel dedikodunun, A Tipi kişilik, dışsal kontrol odağı, utangaçlık ve öfke gibi bireysel farklılıklar arasındaki ilişkisi incelenmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden faydalanılmıştır. Bu doğrultuda ihtiyaç duyulan veriler standardize edilmiş anket formu vasıtasıyla elde edilmiştir. Araştırmada veriler Kocaeli'de otomotiv sektöründe faaliyet gösteren bir özel sektör işletmesinin çalışanlarının katılımı ile elde edilmiştir. Bu kapsamda 226 çalışan araştırmaya katılmıştır. Örgütlerde dedikodu iki boyutlu (iş ile ilişkili ve iş ile ilişkili olmayan dedikodu) bir ölçekle, diğer değişkenler, tek boyutlu ölçeklerle ölçülmüştür. Araştırmanın bulgularına göre A Tipi kişilik ile örgütsel dedikodu arasında orta kuvvette pozitif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Dışsal kontrol odağı ile örgütsel dedikodunun toplam skoru arasında negatif yönlü ve zayıf bir ilişkinin olduğu görülmüştür. Bunun yanında utangaçlık düzeyi ile örgütsel dedikodu arasında düşük düzeyde pozitif yönlü bir ilişkinin olduğu saptanmıştır. Öfke düzeyi ile örgütsel dedikodu arasında düşük kuvvette pozitif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Çoklu regresyon analizinde ise dedikoduyu pozitif yönde en şiddetli etkileyen bireysel farklılık A Tipi kişilik olarak tespit edilmiştir. Yönetsel pozisyona göre dedikodu düzeyindeki farklılıkların incelendiği bağımsız örneklemler T testi bulgularında yöneticilerin daha fazla dedikodu yaptığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak A Tipi kişilik özelliği, dışsal kontrol odağı, utangaçlık ve öfke ile örgütsel dedikodu arasındaki ilişkilerin istatistikî açıdan anlamlı olduğu saptanmıştır. Bulgulara ilişkin detaylar tartışma bölümünde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine gossip in organizations in terms of individual differences. In this context, the relationship between organizational gossip and Type A personality, external locus of control, shyness and anger were examined. Quantitative research methods were used in the study. In this direction, the data needed were obtained through a standardized questionnaire. The data were obtained with the participation of employees of a private sector enterprise operating in the automotive sector in Kocaeli. Within this scope, 226 employees participated to research. The gossip was measured with a two-dimensional scale (work-related and non-work-related gossip), and other variables were measured with single factor scales. According to research findings, it was estimated that there was a moderate positive relationship between Type A personality traits with organizational gossip. There was a negative and weak relationship between the external locus of control and the total score of organizational gossip. Besides, there was a low positive relationship between shyness level and organizational gossip. There was a positive correlation between anger level and organizational gossip at low strength. In the multiple regression analysis, type A personality was found to has the most severe positive effect on gossip as an individual difference. In independent samples T test findings, where the differences according to the managerial position were examined in terms of gossip level, it was found that the managers had more gossip. As a result, the relationship between type A personality trait, external locus of control, shyness and anger and organizational gossip was found to be statistically significant. Findings have been discussed in detail in the discussion section.