Ar-Ge yatırımlarının ekonomik büyüme üzerindeki rolü
The role of R&D investments effects on economic growth
- Tez No: 593430
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHUN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
İktisadi büyüme kavramı her zaman ülkelerin en önemli gündemi olarak kalmıştır ve birçok iktisatçı tarafından yoğun bir şekilde incelenmiştir. Büyümenin lokomotif faktörlerinden olan Ar-Ge, ülkelerin gelişmişlik düzeyini arttırmasında en önemli araçlardan biri haline gelmiştir. Günümüzde de teknoloji ve yeniliklerin sağladığı faydaların giderek artması ile ülkelerin Ar-Ge faaliyetlerine verilen önem de artmıştır. Bu çalışmada, Ar-Ge faaliyetlerinin ekonomik büyümeye üzerindeki rolü özellikle, günümüzdeki en önemli ekonomik organizasyonlardan olan, OECD, AB, G-20'ye üye ülkeleri üzerinden anlatılmaya çalışılmıştır. Çalışma, 2015 ve 2018 zaman dilimi arasında, Türkiye, Dünya, OECD, AB ve G-20 ülkelerinin sahip olduğu, GSYİH ve Ar-Ge harcamaları üzerinden çeşitli sonular çıkartılarak, Ar-Ge yatırımlarının önemine dikkat çekmek istemektedir. Bu çalışmada, birinci bölümde, Klasik ekonomik büyüme teorilerine dayanan kısa bir tarihsel özet yapılmıştır. Sonrasında, Ar-Ge'yi ekonomik büyümenin faktörleri arasında gösteren modern büyüme teorilerinden bahsedilmiştir. Hemen arkasından gelen ikinci bölümde ise, modern büyüme teorilerinin geliştirilerek Ar-Ge temelli oluşturulan büyüme modellerine yer verilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise, Ar-Ge'nin genel bir tanımı yapılmış ve Ar-Ge'yi ölçümlemek, aynı zamanda uluslararası verilerle karşılaştırma yapmak için kullanılan çeşitli göstergelerden bahsedilmiştir. Bu verileri kullanarak dünyada, OECD, AB, G-20 ülkelerinde ve Türkiye'de, Ar-Ge yatırımlarının durumu mukayese edilerek ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Economic growth has always been the most important agenda of countries and has been extensively studied by many economists. R&D, which is considered to be one of the main determinants of growth, has become one of the most important tools in increasing the level of development of countries. Today, the importance given to R & D activities has increased with the increasing importance of activities in science, technology and innovation. In this study, the role of R&D activities on economic growth has been tried to be explained especially through OECD, The EU and The G-20 member countries, which are the most important economic organizations today. The study, between 2015 and 2018 timeframe, Turkey, World, OECD, the EU and the G-20 countries, removing various end up over spending of GDP and R&D, wishes to draw attention to the importance of R&D investments. In the first part of this study, a brief historical summary based on classical economic growth theories is given. Then, modern growth theories, which show R&D among the factors of economic growth, are mentioned. In the second section which follows immediately, modern growth theories are developed and R&D based growth models are presented. In the third section, the last section, a general definition of R&D is given and various indicators are used to measure R&D and to compare with international data. Using these data in the world, the OECD, The EU, The G-20 countries and the status of R&D spending in Turkey is evaluated in a comparative manner."