IX. dönem Rize milletvekilleri ve meclis faaliyetleri
IX. term members of parliament for Rize and assembly activities
  1. Tez No: 593432
  2. Yazar: ŞAFAK BALCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLYAS TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
14 Mayıs 1950 yılında yapılan seçimlerde halkın seçtiği milletvekillerinden meydana gelen Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Rize, altı milletvekili ile temsil edilmekteydi. Temsil hakkını elde eden milletvekillerinin tamamı Demokrat Parti listesinden TBMM'ye girmeye hak kazandılar. 22 Mayıs 1950 ile 12 Mart 1954 yılları arasında görev yapan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin dokuzucu döneminde görev alan Rize Milletvekilleri'ni belirtecek olursak; Osman Kavrakoğlu, Mehmet Kemal Balta, Mehmet Fahri Mete, Yusuf İzzet Akçal, Zeki Rıza Sporel ve Ahmet Morgil Beyler'dir. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin dokuzuncu döneminde görev alan Rize Milletvekilleri TBMM'de çeşitli konular üzerine yaptıkları konuşmalar, verdikleri kanun teklifleri, önergeler ve sorular ile görüşlerini ortaya koydular. Ayrıca milletvekillerinin yer aldığı komisyonlar, katıldıkları inceleme heyetleri, üzerlerinde bulundurdukları çeşitli üyelikler ve yürüttükleri görevler de bulunmaktaydı. Çalışmamızı ortaya koyma amacımız bu faaliyetleri ortaya çıkarmaktır. Türkiye Büyük Millet Meclisi, büyük sıkıntılar yaşamış bir coğrafyayı imar etmek, geri kalmış bir toplumu kalkındırarak medeni değerlerle buluşmasını sağlamak gibi hedeflerle harekete eden bir kurumdu. Bu uğraş içerisinde, ülkenin birçok bölgesinden gelen milletvekillerinin ortaya koyduğu fedakârlık ve çabalara Rize'yi temsil eden milletvekilleri de gerekli katkıyı yapmak için çabalamışlardır.
Özet (Çeviri)
Rize was represented by six members of parliament in Grand National Assembly Of Turkey which consisted of members of parliament selected by the people in the election dated 14th May, 1950. All members of parliament who got to represent gained the right to attend GNAT through the lists of the Democratic Party. Members of Parliament for Rize who held office between 22th May 1950 and 12t March 1954, throughout the ninth term of Grand National Assembly of Turkey, are as follows: Osman Kavakoğlu, Mehmet Kemal Balta, Mehmet Fahri Mete, Yusuf İzzet Akçal, Zeki Rıza Sporel and Ahmet Morgil. Members of Parliament for Rize who held office throughout the ninth term of Grand National Assembly of Turkey set forth their remarks in GNAT through various speeches, bills, motions and questions. Additionally, they participated in commissions and investigation committees, had various memberships and held various posts. Aim of our study is to ascertain these activities. Grand National Assembly of Turkey was an institution that acted on aims like reconstructing a geography which had troubled times and introducing the society with civilized values through development. Towards this effort, Members of Parliament who represent Rize strived for making necessary contributions to the efforts and sacrifices shown by Members of Parliament from many parts of the country.