Pamuk prenses masalının sinema uyarlamalarında toplumsal cinsiyet ve feminizmin massedilmesi
Assimilation of gender and feminist gains through the fairy tale snow white via cinema adaptations
- Tez No: 593431
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Masallar, insanlık tarihinin en önemli kültür öğelerinden biridir. Dilden dile aktarılarak her coğrafyaya ulaşmış olması ve ahlaki öğretiler içermesi sebebiyle her yeni anlatıda ortaya çıktığı dönemin ideolojilerini aktarmada işe çocuklardan başlamış bir tür olarak karşımıza çıkar. İçeriğindeki toplumsal cinsiyet kurgusu anlatıcıya göre şekil değiştirmiş olsa da değişmeyen sembolizmi feminizmin zaman zaman sistem içerisinde massedilmesine de yol açmıştır. Bir kitle iletişim ve ideolojiyi yayma aracı olarak sinemanın da kültür üreticisi, aktarıcısı ve yeniden üreticisi olduğu düşünüldüğünde modern çağın masal anlatıcısı sinemanın anlattığı masalları incelemek oldukça önemli hale gelmiştir. Bu çalışmada çeşitli dönemlerde sinemaya uyarlanan Pamuk Prenses masalının orijinal metninden sinemaya uyarlanırken nasıl değişikliklere uğradığı, farklı dönemlerde yapılan uyarlamaların feminizmin tarihsel seyrinden nasıl etkilendiği açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Fairy tales are one version of the most important cultural elements of the history of humanity. Due to being spread out into every corner of the world through languages and including moral doctrines, each and every new narrative is a form that begins with children to transmit the ideologies of its period of origin. Although the gender construct is shaped in accordance with the narrator, the unchanged symbolism occasionally causes feminism to be assimilated into the system. When it's taken into consideration that cinema is a producer, transmitter and reproductor of culture as a medium of media and spreading ideologies, it immediately becomes important to investigate the tales that are being narrated by cinema, the storyteller of the modern age.