1980-1991 yılları arası Türk-Sovyet ilişkileri
Turkish – Soviet relations between 1980-1991
  1. Tez No: 593433
  2. Yazar: DERVİŞ MEMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK URAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Türkiye Cumhuriyeti Tarihi'nde demokrasinin kesintiye uğradığı dönemlerde ve takip eden yıllarda şüphesiz dış ilişkilerin ne aşamada devam ettiği merak konusudur. Bu konuda bugüne kadar birçok eser kaleme alınmış olmasına rağmen, aranan bütün sorulara derli toplu cevaplar bulunabilecek eserler konusunda yetersiz kalındığı kanaatindeyiz. Çalışmanın konusunun bu çerçevede belirlenmesi, bu alanda görülen açığın kapatılmasına katkıda bulunmak amacına yöneliktir. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde 1980 Askeri darbesi öncesindeki dönem, ikinci bölümde 1980 Askeri darbesi sonrası Türkiye'nin durumu ve bu durumun dış politikaya etkisi ile Sovyetlerin 1980'li yıllardaki genel durumu ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise 1980–1991 yılları arasında Türkiye ile Sovyetler Birliği arasında gerçekleşen siyasi ve ekonomik ilişkiler incelenmiş, iki ülke arasındaki ilişkilerin basında ne tür yankılar bulduğu aktarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
History of the Republic of Turkey in the period in which democracy was interrupted and in the following years, it is undoubtedly a topic of interest at what stage foreign relations continue. Although many works on this subject have been written so far, we believe that there are insufficient works on which all the questions can be found neatly. Determining the subject of the study within this framework is intended to contribute to the closure of the deficit in this area. This study consists of three parts. In the first part, the period before the 1980 military coup, in the second part, the situation in Turkey after a military coup in 1980 and the effect of this situation on foreign policy and the general situation of the Soviet Union in the 1980s. In the third chapter between 1980-1991 examines the political and economic relations between Turkey and the Soviet Union and it has been tried to transfer what kind of repercussions the relations between the two countries have found in the press.