Beyin gangliozid, glutatyon ve malondialdehid düzeylerinin yaşa bağımlı değişimi
Changes of glutathione, malondialdehyde and ganglioside levels of whole brain depending on the age
  1. Tez No: 59344
  2. Yazar: MAKBULE AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH CENGİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu çalışmada 3, 6, 12 ve 24 aylık Wistar albino sıçanların total beyin dokusu homojenatlarında GM-ı, GDıa ve GTib gangliozid fraksiyonları ile glutatyon ve malondialdehitin yaşa bağımlı değişimi araştırılmıştır. 3 ile 24. aylar arasındaki Glv^ gangliozid fraksionlarıda önemli bir fark gözlenemesine karşın 24 aylık sıçanların GDıa ve GT-ib fraksiyon değerlerinde sadece 6 aylık olanlara göre anlamlı azalmalar bulunmuştur. 24 aylık sıçanların GM-ı / GD-ia ve GMı / GT-ib oranlarında diğer bütün gruplara göre önemli artışlar saptanmıştır. Gangliozid fraksiyonları ile GSH ve MDA düzeylerindeki değişimlerin aynı sürelerde gözlenmesi, gangliozidler ile oksidan ve antioksidan sistem arasında bir ilişkinin var olabileceğini düşündürmektedir. Yaşlanma sürecinde gangliozid ile glutatyon miktarlarının azalması ve malondialdehit miktarlarının artması, serbest radikallerin yaşlanmaya sebep olduğunu savunan teorileri desteklemektedir. 49
Özet (Çeviri)
VII- SUMMARY İn this study, changes in GM-ı, GD-ia, and GT1b fractions of gangliosides, glutathione, and malondialdehyde levels of whole brain were investigated depending on the age in 3, 6, 12, and 24 months old Wistar albino rats. Although GMi fraction of gangliosides remained unchanged in all groups, GD1a and GTib fractions significantly decreased with ageing. A marked increase in GMi / GDia and GMi / GTib ratios of 24 months of old group have been observed as compared other groups. Glutathione levels decreased significantly only between 24 and 6 months old rats, whereas malondialdhyde levels in 24 months old rats increased signifiantly as compared to other groups. Significant changes in ganglioside fractions, glutathione and malondialdhyhide levels of whole brain were detected at the same period. All together our data suggested that there is relationship between gangliosides, and oxidant and antioxidant system. Our data have also supported the theories that proposed free radicals as causative agents in ageing. 50