Türkiye'de iş ve meslek danışmanlığı mesleği ve çalışanların sorunları: Kocaeli İŞKUR örneği
Job and career counseling profession in Turkey and problems of employees : The caseof Kocaeli İŞKUR
- Tez No: 593448
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
İşsizlik dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi ülkemizin de her zaman önemli bir sorunu olmuştur. Bu ölçekte önemli sorunun çözümü de çeşitli politika unsurları kimi zaman farklı farklı, kimi zaman da birlikte uygulanması ile mümkündür. İş ve meslek danışmanlığı ile iş arayan işsizlerin ve mesleğini değiştirmek isteyenlerin kişisel becerileri, sahip oldukları yetkinlikler işgücü piyasasının istekleri ile uyumlu olup olmadığı, hangi meslek ve işe daha yakın olduğu danışmanlar tarafından belirlendiğinde“iş arayanı doğru işe, doğru kursiyer doğru kursa”yönlendirilebilmektedir. Bu bakımdan iş ve meslek danışmanlığı aktif istihdam politikası araçları içinde başarı açısından en etkili yöntemdir. Bu çalışmada ; İş ve Meslek Danışmanlağı ülkemizde hayata geçen yeni bir meslek gruplarından biridir. Yeni bir meslek olmasıyla birlikte çalışanların bir takım sorun ve problemleride gündeme getirmişti. İşsizliğin önlemsi açısından önemli bir göreve sahip olan İş ve Meslek Danışmanlığı mesleğinin incelenmesi ve sorunlarının ortaya konulması mesleğin geleceği açısından önemlilik arz etmektedir Araştırmanın birinci ve ikinci bölümünde literatür taraması yapılarak, İş ve Meslek Danışmanlığı ve İŞKUR'un hizmetleri konuları kavramsal çerçevede ele alınmıştır. Araştırmanın üçüncü bölümü olan uygulama kısmında anket yöntemiyle elde edilen sonuçlar analiz edilmiştir. Kocaeli Çalışma ve İşkurumu İl Müdürlüğünde görevli İş ve Meslek Danışmanlarıyla yapılan bu araştırmada; yüzde 51,4'ü işini severek mutlu bir şekilde yaptığı, yüzde 35,7'si nin ise işinden memnun olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışanların ortak sorunları ücret ve sosyal haklar, çalışma koşulları ve iş yoğunluğu olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Unemployment has always been an important problem in our country as well as in many countries around the world. The solution of this very important problem is also possible with the use of different policy instruments, sometimes separately, and sometimes together. With the job and vocational counseling, the personal characteristics of the unemployed and those who want to change their profession can be guided by leri the right unemployed, the right job, the right course ğı, because the skills they have are compatible with the labor market, and by which consultants are more prone to work. In this respect, job and vocational counseling is the most cost effective method among active employment policy instruments. In this study ; Job and Vocational Counselor is one of the new occupational groups in Turkey. With the development of a new profession, some problems and problems were raised by the employees. The examination of the Job and Vocational Counseling profession, which has an important role in the prevention of unemployment, and its problems are important for the future of the profession. In the first and second part of the study, literature review was conducted and the subjects of Job and Vocational Counseling and İŞKUR services were discussed in a conceptual framework. In the third part of the study, the data obtained through the questionnaire were analyzed. In this study conducted with Job and Vocational Counselors in Kocaeli Provincial Directorate of Labor and Business Administration; 51.4 percent of the work done happily, 35.7 percent of the job is not satisfied with the results are reached. The common problems of the employees are wages and social rights, working conditions and work intensity.