Bölgesel kalkınmada turizmin rolü; Kastamonu örneği
The role of tourism in regional development: Case study in
- Tez No: 593451
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YUNUS ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bölgesel kalkınma; bir bölgenin ekonomik istikrar ve refahı ile birlikte oluşmuş huzur ortamının bir sonucudur. Cumhuriyet döneminden itibaren jeopolitik konumunun da verdiği avantajlar düşünüldüğünde turizmin; ülkemizde giderek daha da önem kazandığı görülmektedir. Bu doğrultuda geliştirilen destekleyici politikalar sonucu GSMH içinde turizmin payı ciddi oranda artış göstermiştir. Bu da turizmin, ekonomik büyümeyi destekleyen bir değer olduğu gerçeğini ortaya çıkarmıştır. Ve uygulanan politikalarla birlikte turizmin, bölgeler arası farklılıkları ortadan kaldırılması hedeflenmiştir. Dolayısıyla her bölgenin, turizm sektöründen daha fazla faydalanmak, daha fazla ekonomik gelir elde edebilmek için yeni politikalara ihtiyaç duyduğu gerçeği oluşmuştur. TÜRSAB verilerine göre ülke gelir kalemleri içerisinde en büyük pay hizmet sektörüne ait olsa da turizmin de buradaki payı 2017 yılı için % 3,1 olarak görülmektedir. Turizmin, bölgelerin ekonomik refahındaki rolü, bu refahın sürdürülebilirliği, turizmin bölgelerin kalkınmasına doğrudan ve dolaylı katkıların neler olduğu, araştırmanın temel amaçlarındandır. Bu doğrultuda Kastamonu ilinde yapılan anket çalışmasında da turizmin ilimiz ve bölgemiz kalkınmasında ki katkısı objektif değerlendirmeler sonucu tespit edilmeye çalışılacaktır. Kastamonu ilinde işletmeler ve yerel halk ile gerçekleştirdiğimiz anket verilerine göre turizm, bölgeler arası gelir eşitsizliğinin dengelenmesi konusunda önemli rol almaktadır. Hükümet ve yerel yönetimlerin, çalışma ve planlamalarını bu doğrultuda yapmaları da bunun açık bir göstergesidir.
Özet (Çeviri)
Regional development, together with economic stability and prosperity in a region that peace is a result of our environment. When considered from the Republican era of geopolitical advantages that give tourism in our country it is seen as increasingly gained importanse. Supporting policies, the share of tourism in GDP results developed in this direction has insreased significantly. This tourism, it has revealed the fact that there is a value in promoting economic growth. And with the policies of tourism, regional disparities were targeted elimination. Thus each region, to benefit more from the tourism sector, the fact that has occurred needs new policies to achieve more economic output. TÜRSAB according to data from the largest share of the service sector in the country, though the share of tourism is also seen here 2017 as 3.1%. Tourism, of the role of economic prosperity, sustainability of this prosperity, the development of the region's tourism direct and indirect contribution of what had happened, one of the main objectives of the research. In this regard, a survey conducted in Kastamonu province in the study of tourism in our city and our region will be studied to determine the contribution to the development objective evaluation results According to the survey data we conducted with the local community and businesses in Kastamonu province, tourism plays and important role in balancing income inequality between regions. The fact that the government and local governments are doing their work and planning in this direction is a clear indication of this.