Katılım bankacılığının Türkiyedeki yeri ve işleyişi
Participation and the importance of the banking in Turkey
- Tez No: 593453
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Geleneksel bankacılığa alternatif olarak bir sistem geliştirilen İslami bankacılık sistemi uygulanmaya geçtiği ilk yıllar olarak 1960'lı yıllar gösterilmektedir. Bu dönemden günümüze geldikçe önemi artmış ve değer kazanmıştır. Ülkemizde ise İslami bankacılık modelleri ilk olarak özel finans kurumları isminde faaliyetlerine başlamış ilerleyen yıllarda ise ismini katılım bankacılığı olarak faaliyetlerini yürütmüştür. Ülkemizde 1980'li yıllarda faaliyetini yürüten bu sistem günümüzde de varlığını devam ettirmektedir. Katılım bankacılığının öneminin artmasından kaynaklanarak ülkemizde bu alanda çalışma sayısında da artış gözlenmektedir. Hazırlamış olduğum bu çalışma için ülkemizde katılım bankacılığı alanında yazılmış olan makaleler ve çalışmaların içerikleri incelenmiş ve analiz edilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda katılım bankacılığı konusunda Türkiye'de yerini ve işleyişini ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
As an alternative to traditional banking, a system was developed and the Islamic banking system was introduced in the 1960s. The importance of this period has increased and gained value. In our country, Islamic banking models first started to operate in the name of private finance institutions and in the following years they carried out their activities as participation banking. This system, which has been operating in our country in the 1980s, continues to exist today. Due to the increase in the importance of participation banking, there is an increase in the number of studies in this field in our country. The articles and works written in the field of participation banking in our country were analyzed and analyzed for this study. The studies result in the participation banking in Turkey has demonstrated its place and functioning.