Medya şiddet ilişkileri kapsamında televizyonda 'reality show''lar
- Tez No: 63615
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Sanayileşme evrimini yaşayan tüm ülkelerde olduğu gibi Türkiye ' de de 1940' larda başlayan sanayileşme ile doğru orantılı olarak kentlere büyük göç olmuştur. Kentlere gelen bireyler getirdikleri folk kültürünü terk ederek sanayileşmenin kaçınılmaz sonucu olan kitle kültürünü tüketerek yeni bir sentez oluşturmak durumuyla karşı karşıya kalmışlardır. Bunda özellikle sinema ve televizyon başta olmak üzere, kitle iletişim araçlarının büyük etkisi olmuştur. Bu süreç içerisinde metropolleşmeye yüz tutan büyük kentlerde, göçer bireyler Türkiye' nin ilk özgün kültürü olan“Arabesk”i oluşturmuşlardır.Görsel olarak sinemada daha çok yer bulan bu tarz popüler kültür ürünleri,TRT nin sansürcü yaklaşımı nedeni ile fazla yer bulamamıştır. Daha çok kadercilik, isyancılık ve mistizim üzerine oturtulan arabesk, bu tarzda ürün ortaya koyan eğlence sanayine büyük paralar kazandırmıştır. Yoğun iş saatleri dışında kendisini evine kapatmayı tercih eden modern çağın bireyi, boş zamanlarını bu izlencelerle geçirirken toplumuna da gittikçe yabancılaşmıştır. 1990' lı yılların başlarında yasal düzenlemelerin izin vermemesine rağmen açılan özel televizyonlar toplumun eğlence ihtiyaçlarını karşılamaya başlamışlardır. Televizyon programcıları çok kısa sürelerde hazırlanan ve yine aynı şekilde kısa süre de tüketilen izlenceler üreterek, bol bol reklam almışlar ve büyük paralar kazanmaya başlamışlardır. Bu süreç içerisinde dünya ya egemen olan Amerikan kültürünün ürünü olan izlenceler yanında Türk halkının kendi gerçekliğini seyretmeye olan tutkunluğu keşfedilmiştir. Gerçeklik kılıfı altında Türk toplumuna sunulan“Haber”1er,“Drama”lar,“Reality Show”1ar büyük bir ustalıkla pazarlanmaya başlanmıştır. Böylelikle televizyon kanallarında kanlı-şiddetli-vahşeti pazarlayan bir zihniyet hakim olmuştur. Toplum da Batı da olduğu gibi bunların etkisinde kalmaya başlamıştır. Sonucunda televizyondaki şiddet, toplumsal şiddeti körüklemeye başlamıştır. Bununla birlikte şiddet; aciz-savunmasız insanların sırtından para kazanan medya sayesinde bir“Halk Sağlığı”sorunu haline gelmiştir. Bu süreçle birlikte duyarsız, toplumuna ve çevresine yabancılaşmış, tüketim çılgınlığına sürüklenmiş bir toplum olmuştur. En önemlisi ise“şiddet”hem bireylerinhem de devletin başvuracağı en etkili yöntem olarak görülmeye başlamıştır. Medya da buna olan izlenme arzusunu her an körükleyerek bir uçurumun dibine gelinmiştir.
Özet (Çeviri)
Just like the other countries which have been going through an evolution of industrial ization, Türkiye has also been going through the industrialization since 1940. And as a result of this there has been a great amount of immigration to the cities. People coming to cities has come face to face with forming a new synthesis of culture, leaving their own culture and adapting the group culture which was formed as a result of industrialization. Mass media, especially cinema and television, have a great effect on this. During this process in the big cities which are becoming metropolitan cites, the immigrants have formed the first authentic culture of Türkiye which is called“Arabesk ”This kind of popular cultural products which have found a place mostly on cinema visually, has not found a place on television because of TRT s (Turkish Radio and Television) mentality of censorship.“Arabesk”which is mostly based on fatalism, rebelion and mysticism, has caused the entertainment industry which produces such kinds, to earn a great amount of money. A person of modern times who prefers to stay at home apart from his busy working hours, has become ailen to bis society while spending his free time with such programmes. The private television channels, which was opened at the beginning of 1990's although the legal organizations did not allow to, have startet to answer the entertainment needs of the society. Television programmers have started to earn a great amount of money with the programmers that they made in a very short time and by broadcasting a lot of advertisements. During this period, besides the programmes which are the products of American culture that is dominant in the world, it has been discovered that Turkish people are in desire of watching their own reality. Programmes such as“News”,“Dramas”and“Reality Shows”which are presented to Turkish society under the name of“reatily”, have been startet to be marketed skillfully. And so, a mentality of marketing blood-violence-savageness on television channels has become dominant. As well as Western countries, our society has also been affected by those. As a result, the violence on television has startet to encourage the violence in the society. Together with this, violence has become a“Public Health”problem thanks to the media which is earning money by means of weak-indefensive people.Togeter with this period, a real consumer society which is alienated to its own society and surroundings, has been formed. Abowe all,“violence”has been seen as the most effective method that both persons and the government can make use of. And media is encouraging this desire of watching these and as a result we have come to a tragic end.