Yaşlı bireylerde SCREEN ii (Seniors in the community: risk evaluation for eating and nutrition) ölçeğinin Türkiye için geçerlilik ve güvenilirlik çalişmasi
Validity and reliability of SCREEN II (Seniors in the community: risk evaluation for eating and nutrition) search on elder people in Turkish society
- Tez No: 593468
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEZBAN ESEN KARACA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, yaşlı bireylerin yeme ve beslenme riskinin değerlendirilmesi amacı ile geliştirilen“SCREEN II'nin Türkiye'de kullanılabilmesi için geçerlik ve güvenilirlik çalışmasının yapılarak Türkiye'de uygulanabilir hale getirilmesidir. Araştırmaya toplumda yaşamakta olan 106'sı kadın, 101'i erkek birey olmak üzere toplam 207 yaşlı birey dahil edilmiştir. Araştırmaya 50 yaş ve üzerindeki, kognitif yetersizliği olmayan bireyler dahil edilmiştir. Bireylere mental yeterlilik değerlendirmesi için SMMT (Standardize Mini Mental Test) uygulanmış ve daha sonrasında SCREEN II ölçeği uygulanmıştır. Temel Bileşenler Faktör Analizi Varimaks dönüştürmesi ölçek maddelerinin seçimi için eldeki verilere uygulanmıştır. Ölçekte, faktör yükü 0,40 ve daha büyük değerde olan maddelerin yer almasına karar verilmiştir. Yapılan analizler sonucunda SCREEN II'nin, 3 alt ölçek ve 12 maddeden meydana geldiği ortaya konmuştur. Bu alt ölçekler ”Besin Alımı ve Yeme Alışkanlıkları“, ”Besin Alımını Etkileyen Durumlar ve Yaşanılan Zorluklar“ ve ”Kilo Değişikliği ve Besin Kısıtlaması" dır. SCREEN II ölçeğinin güvenilirliğin test edilmesi için Cronbach Alpha iç tutarlılık değerine bakılmıştır. Yapılan analizler sonucunda elde edilen değerler, her alt ölçekte bulunan maddelerin birbiri ile tutarlı olduğunu ve bir bütün oluşturduklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Validity And Reliability of SCREEN II (Seniors In The Community: Risk Evaluation For Eating And Nutrition) Search on Elder People in Turkish Society The aim of this study is to determine the reliability and the validity of SCREEN II which has been developed with the aim of evaluate eating and nutrition risks of elderly people. A total of 207 elderly people, 106 female and 101 male, were included in the study. Individuals aged 50 years and over who did not have cognitive impairment were included in the study. SMMT (Standardized Mini Mental Test) was applied to individuals for mental adequacy assessment and then SCREEN II scale was applied. For the selection of scale items, main components factor analysis and Varimaks conversion has been applied to the data and it has been decided to use the components which have 0.40 and bigger factor loading. It has been found that SCREEN II Questionnaire consists of 3 subscales and 12 items. These subscales are 'Food Intake and Eating Habits', 'Conditions and Difficulties Affecting Food Intake' and 'Weight Change and Food Restriction'. When the Cronbach Alpha internal consistency values were evaluated for the reliability of the SCREEN II scale, the obtained values indicate that the items in each subscale were consistent with each other and formed a whole.