Asma anacı çeliklerinde kök oluşum yoğunluğu yerlerinin belirlenmesi
Determination of root formation densty places in cuttings of grapevine rootstocks
  1. Tez No: 593487
  2. Yazar: FATİME CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bağcılıkta anaç kullanma zorunluluğu ortaya çıktıktan sonra, değişik affinite ve adaptasyon özelliklerine sahip olan çok sayıda anaç elde edilmiştir. Bir yörede bağ kurulurken ya köklü anaç ya da aşılı köklü fidan kullanılmaktadır. Her iki durumda da belli standartlara (Anonymous 1983, Anonymous 1988, Anonymous 1990, Anonymous 1992 ve Çelik 1991) göre elde edilen anaç çelikleri kullanmak gerekir. Anaç çelikleri, anacın çeşidine göre değişik köklenme özellikleri göstermektedirler (Atilla 1985, Barış 1983, Barlass ve Skene1980). Bu çalışmada, 2017 yılı Tekirdağ Bağcılık ve Araştırma Enstitüsü'nden temin edilen SO4, 5BB, LOT ve 8B asma anacı çelikleri kullanılmış olup deneme bu Enstitüde yürütülmüştür. Denemeye alınan 4 adet anaç çeliğinde oluşan köklerin yerleri (boğum ve boğum araları) ayrı ayrı incelenmiş ve bunların sayısı, uzunluğu, ağırlığı ve kalınlığı yönünden özellikleri incelenmiştir. Çalışmanın başlıca kapsamı, çeliklerde oluşan kökleri, çeliğin hangi kısmında, yani hangi boğum veya boğum aralarında hangi yoğunlukta oluştuğunu belirlemek ve buna göre dikim derinliği saptamaktır. 3 Mart/2017'de alınan çelikler hazırlanan derin kum sandıklarına 15 cm SA ve SÜ mesafe ile dikilmiştir. Yaprak dökümünde (15/11/2017) sandıklardan köklü çelikler çıkarılıp sayım ve ölçümleri yapılmıştır. Aynı anacın çeliklerinde değişik boğumlardan farklı yönden çıkan kökler arasında bir farklılık olacağı kabul edildiği için istatiksel analiz yapılmamış, sadece tekerrürlerin toplam aritmetik ortalama değerleri dikkate alınarak sonuçlar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
After the necessity of using rootstocks in viticulture, many rootstocks with different affinity and adaptation properties were obtained. When establishing a vineyard in a region, either rooted rootstock or grafted rooted seedlings are used. In both cases, it is necessary to use rootstocks obtained according to certain standards (Anonymous 1983, Anonymous 1988, Anonymous 1990, Anonymous 1992 and Steel 1991). Rootstock cuttings show different rooting characteristics according to the rootstock variety (Atilla 1985, Baris 1983, Barlass and Skene1980). In this study, SO4, 5BB, LOT and 8B vine rootstocks obtained from Tekirdağ Viticulture and Research Institute were used in 2017 and this trial was carried out in this institute. The locations of the roots (knuckle and knuckle spacings) of 4 rootstock cuttings were examined separately and their properties were examined in terms of number, length, weight and thickness. The main aim the study is to determine the roots of the cuttings, in which part of the cutting, i.e. the density of which nodes are formed, and to determine the planting depth accordingly. Cuttings collected on 3 March / 2017 were planted in deep sand boxes prepared with between cuttings and between rows distance. In the falling of sheets (15/11/2017), the rooted cuttings were removed from the crates and counted and measured. Since it is accepted that there will be a difference between the roots of different rootstocks in the rootstocks of the same rootstock, no statistical analysis has been made and the results have been explained only by taking into account the total arithmetic mean values of the replications.