Serbest eczane eczacılarının tükenmişlik düzeylerinin belirlenmesi üzerine İstanbul ilinde yapılan bir çalışma
A study in İstanbul province of determination of burnout levels of free pharmacy pharmacists
  1. Tez No: 593496
  2. Yazar: ÖZLEM ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLFER BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Serbest eczane eczacılarının tükenmişlik düzeylerinin tespit edilmesi amacı ile bu çalışma gerçekleştirilmiştir. İstanbul Eczacılar Odası'na bağlı araştırmanın yapıldığı dönemde faaliyet verileri bulunan ve araştırmaya gönüllü katılmayı kabul eden eczaneler (eczacılar) araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Kesitsel tipte ve tanımlayıcı olarak gerçekleştirilen çalışmada İstanbul'daki tüm eczacılara e-posta yolu ile ulaşılmış olup araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 200 serbest eczacı araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Katılımcıların tükenmişlik düzeyleri 10 maddelik kişisel bilgiler formu yanı sıra 22 maddeden oluşan Maslach tükenmişlik ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre yaş, cinsiyet, medeni durum, kazancın tatmin durumu eczacıların tükenmişlik düzeyleri üzerinde etkili olmamaktadır (p>0,05). Araştırmaya katılan eczacılarının %59'u kadın ve %41'i erkek , %68,5'i evli ve %31,5'i bekar, %1,5'i 0-1 yıl ve %37,5'i 10 yıl ve üzeri mesleğini yapmaktadır. Eczacılarının %36'sı 39-47 yaş, %18'i 48-55 yaş ve %4,5'i 56 yaş ve üzeridir. Eczanelerin %85,5'inin SGK'sı var, %14,5'nin ise SGK olmadığı tespit edilmiştir. Eczacıların %69'u kazancından tatmin, %31'i ise kazancından tatmin olmadığını belirtmiştir. %84,5'i mesleğini isteyerek yaptığını, %15,5'i ise mesleğini isteyerek yapmadığını belirtmiştir. Eczacılarının %62,5'i mesleğinden memnun , %19'u ise memnun olmadığını, %58,5'i gelecekte de bu mesleği icra etmek istediğini, %15,5'i ise, icra etmek istemediğini belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with the establishment of the burnout levels of pharmacists in the pharmacy. At the time of the Istanbul Chamber of Pharmacists' affiliated research, pharmacies (pharmacists) who accept an activity and agree to participate are the universe of the research. If you can be identified as cross-sectional and descriptive, 200 free pharmacist research samples were accepted, which accepted to participate in the instant you started to investigate whether all pharmacists in Istanbul were reached by e-mail. Maslach burnout scale consisting of 22 items as well as personal information formula consisting of 10 items. According to the results obtained, age, gender, marital status, appropriate status of earnings were effective on the burnout levels of pharmacists (p> 0.05). 59% are women and 41% are men, 68.5% are married and 31.5% are single, 1.5% are 0-1 years and 37.5% are 10 years ormore. 36% of pharmacists are 39-47 years, 18% are 48-55 years and 4.5% are 56 years and over. It was determined that 85.5% of pharmacies have SSI and 14.5% are not SSI. 69% of pharmacists stated that they were not satisfied with their earnings and 31% stated that they were not satisfied with their earnings. 84.5% stated that they did their job voluntarily and 15.5% stated that they did not do their job voluntarily. 62.5% of the pharmacists were satisfied with their profession, 19% were not satisfied, 58.5% said they wanted to practice this profession in the future and 15.5% said they did not want to.