Student engagement in foreign language education: A multi-method investigation of personal and social facilitators in a higher education context
Yabancı dil eğitiminde öğrenci katılımı: Bir yükseköğretim kurumunda kolaylaştırıcı kişisel ve sosyal etmenler üzerine çoklu yöntem araştırması
  1. Tez No: 593498
  2. Yazar: ŞERMİN VARDAL OCAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET OK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Skinner ve Pitzer (2012)'in kuramsal öngörülerinden esinlenerek düzenlenmiş olan bu çalışma yabancı dil eğitiminde öğrenci katılımını kolaylaştırıcı kişisel ve sosyal etmenleri incelemeyi hedeflemiş ve araştırmada çoklu eşzamanlı araştırma yöntemi benimsenmiştir. Kolaylaştırıcı kişisel etmenler başlığı altında, öğrencilerin aidiyet duygusunun, öz yeterlik duygusunun, dil öğrenimi strateji kullanımının ve dil öğrenme özerkliğinin İngilizce dil performanslarını ne derece yordadığı araştırılmıştır. Bu bölümde ilişkisel yöntem kullanılmıştır ve yanıtlar hiyerarşik regresyon metodu ile analiz edilmiştir. Kolaylaştırıcı sosyal etmenler hususunda ise öğrencilerden katılımlarını artırması muhtemel öğretmen ve okul uygulamaları ile ilgili fikirlerini belirtmeleri istenmiştir. Araştırmanın bu bölümü betimsel tarama şeklinde yürütülmüş ve betimsel veri çözümleme yöntemi kullanılmıştır. Bu nicel araştırmaya özel bir üniversitenin hazırlık okulunda okuyan 165 öğrenci katılmıştır. Sonuçlar öğrencilerin aidiyet duyguları ile TOEFL ITP sınavındaki yapı ve yazılı anlatım bölümündeki başarıları, öz yeterlik duyguları ile dinleme-anlama ve okuma-anlama puanları ve dil öğrenme stratejileri kullanımı ile okuma-anlama bölümüne ait başarıları arasında anlamlı bir ilişkiye işaret etmiştir. Ancak dil öğrenme özerkliği TOEFL ITP sınavının hiçbir bölümünde öğrenci başarısına katkıda bulunmamıştır. Ayrıca sonuçlar yabancı dil eğitimindeki öğrenci katılımı için destekleyici öğretmen uygulamalarının ve dil öğrenme kaynakları merkezi oluşturmak ya da müfredat dışı etkinlikler düzenlemek gibi okul uygulamalarının gerekli olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Inspired by the theoretical predictions of Skinner and Pitzer (2012), this study aimed to investigate personal and social facilitators of student engagement in foreign language education by adopting a multi-method concurrent research design. Under the title of personal facilitators, how well students' sense of belongingness, self-efficacy, language learning strategy use, and language learning autonomy would predict their English language performance was questioned. In this part, the correlational method was utilized and the responses were analysed through the hierarchical regression method. With regard to the social facilitators, students were asked to express their opinions concerning teacher practices and school practices that were likely to promote their engagement. This part of the investigation was conducted in the form of a descriptive survey, so the descriptive analysis method was utilized. 165 students studying in the prep school of a private university contributed to this quantitative research. The results pointed at a significant relationship of students' sense of belongingness with their success in the structure and written expression part, their self-efficacy with their scores in the listening and reading comprehension parts, and their language learning strategy use with their success in the reading comprehension part of the TOEFL ITP exam; nevertheless, language learner autonomy did not contribute to student success in any parts of the TOEFL ITP exam. Moreover, the results indicated that need-supportive teacher practices and school activities such as organizing language learning resource centers and extra-curricular activities were essential for student engagement in foreign language education environments.